DRANIKI I PIELMIENI // dzień kultury białoruskiej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu ŁÓDZKOŚĆ już 26 marca. Widzimy się tuż po Dniu Wolności - nieuznawanych przez rząd Aleksandra Łukaszenki święcie związanym ze 104. rocznicą ogłoszenia niezależnego państwa Białoruskiej Republiki Ludowej. Świętuje białoruska opozycja i wszyscy, którzy musieli ze swojego kraju uciekać przed reżimem.

DRANIKI I PIELMIENI // dzień kultury białoruskiej tworzony jest przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz partnerskie stowarzyszenia, instytucje i działaczy społecznych pracujących na rzecz społeczności białoruskiej.
Partnerzy // Fundacja „Białorusini w Łódzkim”, Fundacja Audionomia, Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, Łódzkie Centrum Wielokulturowe
 
11.00-14.00 Projekt „Dania twojego kraju” Fundacji „Białorusini w Łódzkim”
Warsztaty kulinarne przygotowywania pierogów z przepisów tradycyjnych z Polski, Białorusi i Ukrainy. Na zajęcia obowiązują zapisy, szczegóły pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kuchnia łączy, jak żadna inna dziedzina życia, dlatego Fundacja "Białorusini w Łódzkim" przygotowała projekt, w ramach którego odbędą się warsztaty kulinarne. Uczestnicy przygotują pierogi, znane dobrze w kuchni białoruskiej, polskiej i ukraińskiej, ale jednak różniące się sposobem przygotowania. Profesjonalni kucharze opowiedzą o przepisach tradycyjnych z trzech wymienionych krajów i poprowadzą uczestników przez cały proces przygotowania. Do wspólnej pracy zasiądą osoby z różnych kultur, które będą miała okazję do rozmowy o życiu w Łodzi, powodach przyjazdu do Polski i swoich tradycjach.
Po szczegóły dotyczące zapisu na warsztaty zapraszamy do kontaktu z Fundacją "Białorusini w Łódzkim"
Media społecznościowe: https://www.facebook.com/bialorusini.w.lodzkim
Strona internetowa: https://tiny.pl/wkbjp
 
14.30 Zwiedzanie wystaw Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest pięć stałych wystaw oraz czasowa wystawa Marii Snisarenko, a także przed budynkiem wystawa mobilna o Alinie Margolis-Edelman. W ramach cyklu ŁÓDZKOŚĆ możliwe będzie zwiedzenie wszystkich dostępnych wystaw i poznanie działalności Centrum Dialogu.
 
15.30 „Film bez obrazu” – cykl Fundacji Audionomia i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Przy każdym ze spotkań ŁÓDZKOŚCI zapraszamy do odsłuchu radiowego dokumentu artystycznego, który porusza ważny temat związany z daną kulturą. Tym razem posłuchamy opowieści z Białorusi, a bohaterowie podzielą się tym, jak wygląda ich życie aktualnie.
W Białorusi w 2020 roku ludzie masowo wyszli na ulice, aby sprzeciwić się wynikom wyborów, w których Aleksandr Łukaszenka miał – według oficjalnych danych – zdobyć ponad 80 procent poparcia. Protesty obywateli i obywatelek agresywnie tłumione były przez funkcjonariuszy wykonujących rozkazy Łukaszenki. Protestujący zaczęli znikać, a w mediach publicznych fałszowano obraz z więzień, w których zamykani byli i torturowani uczestnicy demonstracji. Ludzie zaczęli uciekać z kraju, jak mówią to były bilety w jedną stronę.
Tatiana i Michał Borodkinowie też włączyli się w protesty, choć logicznie rzecz biorąc wcale nie żyło im się źle. Tatiana była znaną prezenterką w państwowej telewizji, Michał prowadził własną dobrze prosperująca firmę. Jest jednak moment, kiedy trzeba powiedzieć dość. Oby nie za późno. Dyktatura bowiem nie rodzi się sama z siebie. To zwykli ludzie pozwalają się jej rozwijać, Zajęci domem, rodziną, pieniędzmi, lekceważą to, co dzieje się wokół nich, myśląc: „to nas nie dotyczy”. A jednak dotyczy.
W rozmowie po emisji reportażu udział wezmą autorka dokumentu Agnieszka Czyżewska-Jacquemet oraz bohaterowie Michał Borodkin i Tatiana Borodkina.
 
17.30 Spektakl AUGUST (BY teatr) // wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz:
http://form.mieroszewski.pl/to/august
 
BY teatr to projekt teatralny w Warszawie, który skupia dramaturgów, reżyserów, aktorów, artystów i innych ludzi teatru, którzy musieli opuścić Białoruś. Projekty BY teatru powstają w koprodukcjach z polskimi partnerami w ich przestrzeniach – taka forma współpracy wzmacnia wielokulturowość, którą zakłada koncepcja projektu. Zachowując swoją białoruską tożsamość i język, wstępujemy w dialog z kulturą kraju, który nas przyjął. Wszystkie projekty powstają na bazie współczesnej dramaturgii białoruskiej (po białorusku, z polskimi napisami). Kluczową częścią projektu jest stworzenie bazy współczesnej białoruskiej dramaturgii i jej tłumaczeń na inne języki. Mamy nadzieję, że BY teatr stanie się punktem skupiającym współczesną, wolną białoruską kulturę, połączy ekspatów z Białorusi i wszystkich, kogo interesuje białoruska kultura na emigracji.
Spektakl AUGUST (pol. SIERPIEŃ) to pierwsze wydarzenie, od którego 25 marca 2023 roku, w Dzień Niepodległości Białorusi, zaczyna swoją działalność BY teatr. Kolektyw twórczy spektaklu występuje jako grupa anonimowych artystów ze względów bezpieczeństwa, nie tylko swojego, ale w pierwszej kolejności swoich bliskich, którzy pozostali na Białorusi.
Na przykładzie zwyczajnej białoruskiej rodziny w spektaklu przyglądamy się wydarzeniom i protestom 2020 roku na Białorusi, badamy kolektywną traumę białoruskiego społeczeństwa, która musi zostać uświadomiona i przepracowana, żeby wewnętrznie przeżyć ten niekończący się sierpień (dla wielu osób, które zostały w kraju, nadal się nie skończył) i iść do przodu drogą przemian. Oś dramaturgiczna tekstu jest skoncentrowana na relacjach pomiędzy obywatelami a opresyjnym państwem, konfliktach społecznych, osobistych wyborach osób, które brały udział w protestach przeciwko dyktaturze i konsekwencjach tego wyboru z perspektywy 2023 roku.
 
BY teatr - гэта тэатральнае бюро ў Варшаве, якое аб'ядноўвае драматургаў, рэжысёраў, актораў, мастакоў і іншых людзей тэатра, якія былі змушаны пакінуць Беларусь. Праекты BY teatr ствараюцца ў капрадукцыі з польскімі партнёрамі ў іх прасторах - такая форма ўзаемадзеяння адпавядае прынцыпу мультыкультуралізму, закладзенаму ў канцэпцыі праекта. Захоўваючы свой твар, беларускую ідэнтычнасць і мову, мы ўступаем у дыялог з культурай краіны, якая нас прыняла. Усе праекты ствараюцца на аснове сучаснай драматургіі Беларусі (на беларускай мове з польскімі субтытрамі). Абавязковая частка праекта - стварэнне базы тэкстаў сучаснай беларускай драматургіі і яе перакладаў на замежныя мовы. Мы спадзяемся, што BY teatr стане цэнтрам вольнай сучаснай беларускай культуры, аб'яднае экспатаў з Беларусі і ўсіх, каму можа быць цікавая беларуская культура за мяжой.
Спектакль AUGUST - першая падзея, з якой 25 сакавіка 2023 года, у Дзень Волі, дзень Незалежнасці Беларусі, пачынае сваю дзейнасць BY teatr. Творчы калектыў спектакля выступае як суполка ананімных мастакоў - з меркаванняў бяспекі, не толькі сваёй, але найперш сваіх родных, якія засталіся ў Беларусі.
На прыкладзе звычайнай беларускай сям'і ў спектаклі разглядаюцца падзеі пратэстаў 2020 года ў Беларусі і даследуецца калектыўная траўма беларускага грамадства, якую неабходна ўсвядоміць і прапрацаваць, каб унутрана перажыць гэты бясконцы жнівень (так і не скончаны дагэтуль для многіх людзей, якія засталіся ў краіне) і рухацца наперад па шляху перамен. Драматургічны стрыжань тэксту - гэта адносіны паміж грамадзянінам і дэспатычнай дзяржавай, сацыяльныя канфлікты, асабістыя выбары тых, хто ўдзельнічаў у пратэстах супраць дыктатуры, і наступствах гэтага выбару з перспектывы 2023 год

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380