Cykl warsztatów rodzinnych KARMNIK

10 marca o godz. 12:00 odbędą się kolejne rodzinne warsztaty z cyklu KARMNIK pt. „Dla wszystkich starczy miejsca".
Jest to cykl warsztatów w duchu Porozmienia Bez Przemocy wokół tematu potrzeb. Podczas warsztatów będzie można przyjrzeć im się z bliska i je nakarmić.  

Kiedy mówimy o „wielkim człowieku”, najczęściej na myśl przychodni nam postać mężczyzny. Kultura, tradycja, szkoła tak świat uformowały. A przecież historia zna wiele równie wielkich, choć mniej znanych kobiet! W marcu przyjrzymy się sylwetki kilkunastu superbohaterek, które zmieniły świat na lepsze. A żeby było sprawiedliwie, przypomnimy też postaci mniej znanych męskich superbohaterów. Będą oni dla nas wzorami dbania o potrzebę autonomii, możliwości wyboru, wolności, przestrzeni, spontaniczności i niezależności.


 
------
 
Wg idei Porozumienia Bez Przemocy (NVC) stworzonej przez Marshalla Rosenberga, amerykańskiego psychologa żydowskiego pochodzenia, zaspokajanie potrzeb jest głównym motorem wszelkiego działania i warunkiem naszego dobrostanu. Żeby móc o te potrzeby zadbać, nakarmić je, dobrze jest przyjrzeć im się z bliska. Przypomnieć sobie o nich i nauczyć je rozpoznawać tak, żeby móc je nazywać po imieniu.
Każde spotkanie poświęcone będzie konkretnej grupie potrzeb, od najbardziej podstawowych potrzeb ciała, do tych bardziej złożonych związanych z przeróżnymi relacjami: z sobą samym, z innymi ludźmi i ze światem.
W czasie zajęć korzystać będziemy z wybranych elementów wystawy „Elementarz empatii”. Inspirować nas będą także piękne i mądre książki obrazkowe, a na deser zaproponujemy nieszablonowe działania plastyczne.

Zapraszamy do nas drużyny rodzinne, wspólnie dorosłych i dzieci. Dobrze, żeby najmłodszy uczestnik miał przynajmniej
5 -6 lat.
Warsztaty poprowadzi Katarzyna Samosiej, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jako artystka zajmuje się sztuką książki i ilustracją. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Jako arteterapeutka realizuje autorskie projekty artystyczne, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych, propagujące czytanie oraz promujące mądre i piękne książki.
Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na niego zapisy przez formularz. Zapisy na warsztaty ruszają na ok. 2 tygodnie przed planowanym warsztatem.

Bardzo prosimy o uprzedzanie nas na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w razie niemożności uczestnictwa w zajęciach przynajmniej dobę przed ich rozpoczęciemi. Nasza lista rezerwowa jest zazwyczaj długa. Jeżeli nie skorzystacie Państwo z warsztatów, na wolne miejsce wskoczy inny chętny!
 
Menu Karmnika:
 


W NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI:
 
4. Boso, z bliska
21.04.2024 godz. 12:00 (Dzień Ziemi)
W kwietniu świętujemy Dzień Ziemi, naszego wspólnego domu, który nas nosi, karmi, często zachwyca swoim pięknem. Celebrowanie związku ze światem (piękna, kontaktu z przyrodą, harmonii, spójności) to także ważne potrzeby i o nie tym razem będziemy się troszczyć. A kontakt z otoczeniem umożliwiają nam przecież nasze zmysły! Będziemy więc stroić te czułe instrumenty i zastanawiać się, jak dbać o nasze ciała i o potrzeby fizyczne, żeby cieszyć się życiem i relacją ze światem jak najpełniej.
 
5. Fikołki w Karmniku
05.05.2024 godz. 12:00 (Dzień Tolerancji i Praw Człowieka)
W maju świat jest piękny! To dobry moment, żeby karmić potrzebę radości życia! W maju będzie to łatwe, a potrzeby łatwości, lekkości, humoru też czekają na swoją porcję uwagi!
Będziemy ćwiczyć proste sposoby na zbudowanie swojej strefy komfortu i po prostu spontanicznie bawić się, przeżywać małe przygody, kreować i fikać koziołki w Karmniku! To też są przecież bardzo ważne potrzeby!

JUŻ SIE ODBYŁY:
1. Wspólny karmnik
21.01.2024 godz. 12:00 (Dzień Babci i Dzień Dziadka)
Mówi się, że „nikt z nas nie jest samotną wyspą”. Każdy, choć intensywność tych potrzeb może być różna, potrzebuje związków z ludźmi (przynależności, wpływu, bliskości, bycia wziętym pod uwagę, bezpieczeństwa emocjonalnego, empatii). Mnóstwo z tych potrzeb może zaspokajać rodzina, a jeśli rodzina to przecież także babcia i dziadek! W miesiącu, w którym obchodzimy święta tych, którzy często swoim ciepłem i uwagą karmią szczodrze całą resztę „stada”, pochylimy się właśnie nad potrzebą dobrych relacji.
Te już się odbyły:-)
 
2. Syte serce
18.02.2024 godz. 12:00
Luty to miesiąc z czerwonym sercem tle! Coraz bardziej popularne stają się Walentynki i obdarzanie wtedy innych oznakami swojej sympatii. Ale czy pamiętamy też o okazywaniu troski i ciepła samemu sobie? Czy dbamy o potrzebę kontaktu ze sobą, autentyczności, świadomości, kreatywności, samoakceptacji, osiągnięć, zaufania, świętowania?
W czasie lutowego spotkania karmić będziemy własne serca. Bo żeby móc kochać innych, warto umieć czule pogadać ze samym sobą.
 
. . . . . . . . . . . . . .

Warsztaty wspiera Wydawnictwo Studio Koloru www.studiokoloru.eu, które przekaże drobne upominki dla naszych gości oraz związane z tematami zajęć książki, do rozlosowania wśród nich.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380