CENTRUM DIALOGU NA SALONIE CIEKAWEJ KSIĄŻKI

face book KSIAZKA newW ostatni weekend listopada zapraszamy na spotkania w ramach Salonu Ciekawej Książki. Spotkania odbędą się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Chcemy przybliżyć Państwu dwie pozycje z Biblioteki Centrum Dialogu: "NARÓD ZATRACENIA" Macieja Świerkockiego i Mariusza Sołtysika oraz "ŻÓŁTA GWIAZDA I CZERWONY KRZYŻ" Arnolda Mostowicza. Książki (w promocyjnej cenie) oraz gadżety będą do kupienia na stoisku nr 25 w czasie trwania targów.

 

 

 

 

 

NARÓD ZATRACENIA
Specjalnie na 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto zamówiona została powieść graficzna, której twórcami są Maciej Świerkocki i Mariusz Sołtysik. "Naród zatracenia" wpisuje się w tradycję odmiennego sposobu mówienia o zagładzie, gdzie historyczne wydarzenia stają się pretekstem do snucia fikcyjnej opowieści."Naród zatracenia" wpisuje się w tradycję innego sposobu mówienia o zagładzie. Forma zbliżona do komiksu, skojarzeniowo jest najbliższa "Mausowi" Arta Spiegelmana, nawiązująca do konkretnych przedstawień z historii sztuki, pełni dziś niezwykle ważną rolę w mówieniu o ludobójstwie.Bohater powie o Łodzi: "Wyobrażałem je sobie jako wielki statek, także dlatego, że w naszej dzielnicy ulice były wykładane kocimi łbami, które w moich oczach przypominały fale. Byłem ciekawy, czy ulice można wykładać też głowami ludzi". Publikacja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ŻÓŁTA GWIAZDA I CZERWONY KRZYŻ
Książka opowiada o dramatycznych doświadczeniach z łódzkiego getta oraz niemieckich obozów koncentracyjnych, które prześladowały pisarza przez całe życie. Jest jednym z najważniejszych dokumentów pozostawionych przez Ocalałego z Litzmannstadt Getto, świadka i uczestnika tamtych wydarzeń.Książka została wzbogacona o historyczny komentarze Ewy Wiatr z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego, przedmowę Mariana Turskiego oraz notatkę o autorze Joanny Podolskiej. Publikacja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

PROGRAM SPOTKAŃ:

// 28 listopada //PIĄTEK

Sala A / parter

14.00 - 17.00 Konferencja „Pamięć i niepamięć”.
Prelegenci: prof. Joanna Papuzińska - Wydawnictwo LITERATURA; Joanna Podolska - Centrum Dialogu im Marka Edelmana; Ewa Wiatr - Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego

14:15 – 14:30 - Joanna Podolska: Historie Ocalałych - dzienniki i wspomnienia z łódzkiego getta (Arnold Mostowicz i biografie Ocalałych)

15:45 - 16. 30 Maciej Świerkocki: Obojętność na zło nie jest moralnie neutralna: „Naród zatracenia”, powieść graficzna, oparta na oryginalnych fotografiach Litzmannstadt Getto i prawdziwych historiach, uniwersalizuje zagadnienie zła.
prowadzenie: Joanna Podolska, Maja Wójcik

// 29 listopada // SOBOTA

Sala B / czerwona

14.00 - 14.30 Spotkanie poświęcone książce Arnolda Mostowicza „Żółta gwiazda i czerwony krzyż”
Organizator - Dom Literatury w Łodzi
prezentacja: Justyna Tomaszewska

// 30 listopada // NIEDZIELA

Sala B / czerwona

12.30 - 13.00 Spotkanie z Mariuszem Sołtysikiem poświęcone książce „Naród zatracenia”
Organizator - Dom Literatury w Łodzi
prowadzenie: Maja Wójcik

Książki (w promocyjnej cenie) oraz gadżety będziecie mogli kupić na stoisku nr 25. Będziemy tam przez trzy dni trwania Salonu Ciekawej Książki w godzinach trwania Targów (piątek 10 - 18, sobota 10 - 18, niedziela 10 - 16).


Program całej imprezy:
http://www.targi.lodz.pl/targi/280-iv-salon-ciekawej-ksiazki/

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380