99 odpowiedzi na 99. rocznicę urodzin Jana Karskiego

altNa 99. urodziny Jana Karskiego studenci Uniwersytetu Łódzkiego i  uczniowie łódzkich liceów przeprowadzili rozmowy z 99. łodzianami. Młodych, bardzo młodych, ale i starszych łodzian, którzy wczoraj spacerowali po Manufakturze, pytano o patriotyzm, o to, co znaczy dla nich być Polakiem i kim był Jan Karski.

Dla kilku osób patriotyzm to coś najważniejszego, to poszanowanie dziedzictwa narodowego, miłość do ojczyzny i gotowość oddania za nią życia, jeśli nadejdzie taka konieczność. To przestrzeganie prawa i chodzenie na wybory, to płacenie podatków i dbanie o dobro wspólne, także o dobre imię kraju. Niektórzy podkreślali, że patriotyzm to również kibicowanie narodowej drużynie i polskim sportowcom. Ale byli tacy, którzy twierdzili, że patriotyzm jest staromodny, to przeżytek. Sporo osób mówiło, że nic takiego nie czuje, a ojczyzna nic dla nich nie znaczy. „Teraz nie ma patriotów” – usłyszeli młodzi adepci dziennikarstwa.

W bardzo zróżnicowany sposób mieszkańcy Łodzi odpowiadali, co znaczy dla nich być Polakiem. „ To znaczy żyć tutaj i nie wyjeżdżać”, „Myśleć i mówić po polsku”, „Utożsamiać się z polską historią i kulturą”, „To zaszczyt”. Ale też: „To często się wstydzić”, „Mało zarabiać”, „Dużo pić i narzekać na rząd”. Jeden z rozmówców stwierdził po prostu: „Polakiem być w dzisiejszych czasach jest bardzo trudno”.

Niestety, tylko co piąta osoba kojarzyła nazwisko Jan Karski z wydarzeniami II wojny światowej, a zaledwie parę osób mogło powiedzieć, jaka była jego misja. Najczęstszą odpowiedź, którą słyszeli młodzi ankieterzy, były słowa: „Nie wiem” i "Nie mam pojęcia". Pojawiły się odpowiedzi, że był fabrykantem, działaczem „Solidarności”, lekarzem, aktorem, a nawet piosenkarzem.

To zadanie dla nas na rozpoczęty wczoraj urodzinowym tortem w Manufakturze cały rok przygotowań do setnych urodzin polskiego kuriera i Honorowego Obywatela Łodzi.Na setne urodziny Jana Karskiego zapraszamy już za rok!
Urodzinowy tort z 99. świeczkami przynieśli pod wystawę „Jan Karski – człowiek wolności”, członkowie Klubu Kuriera działającego przy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380