8. rocznica śmierci Marka Edelmana

edelman 8 rocznica CD

 

2 października minie 8 lat od śmierci Marka Edelmana. Zapraszamy Państwa na trzy spotkania dedykowane patronowi naszej instytucji: koncert "Pieśni wolności" i promocję książki „Nieznane zapiski o getcie warszawskim” Marka Edelmana w opracowaniu Martyny Rusiniak-Karwat z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Przygotowaliśmy także specjalną lekcję o Marku Edelmanie dla uczniów szkól średnich. Zapisy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

// KIEDY: 2 października 2017 / poniedziałek / 18.00
// GDZIE: Centrum Dialogu im.Marka Edelmana 83, Łódź, park Ocalałych
// wstęp wolny

„Pieśni wolności - Koncert dedykowany Markowi Edelmanowi”

W czasie spotkania zostanie zaprezentowany dorobek łódzkiej opozycji antykomunistycznej, od końca lat 60-tych do upadku systemu komunistycznego. Opozycji, w której istotny udział miał Marek Edelman, legendarny, ostatni dowódca powstania w getcie warszawskim, lekarz i społecznik, współpracownik Komitetu Obrony Robotników. Liczne piosenki przypomną, co się śpiewało i czego słuchało się w salonach opozycyjnych, w ośrodkach internowania, więzieniach i podczas działalności podziemnej.
Główna postać spotkań, Zofia Kotkowska-Michalska, za działalność opozycyjną i dorobek w sferze kultury niezależnej jest odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności i ma przyznany Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury.
Koncert „Pieśni wolności” jest organizowany w ramach zadania Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury „Prelekcje o wolności słowa, demokracji i opozycji antykomunistycznej w PRL wzbogacone o piosenki z podziemia, internowania i salonów opozycyjnych”.

Zadanie „Prelekcje o wolności słowa, demokracji i opozycji antykomunistycznej w PRL wzbogacone o piosenki z podziemia, internowania i salonów opozycyjnych” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

// 3 października 2017 / wtorek / 18.00
// GDZIE: Centrum Dialogu im.Marka Edelmana 83, Łódź, park Ocalałych
// wstęp wolny

Spotkanie wokół książki „Nieznane zapiski o getcie warszawskim” Marka Edelmana w opracowaniu Martyny Rusiniak-Karwat z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Książka zawiera niepublikowane dotychczas wspomnienia Marka Edelmana, spisane w latach sześćdziesiątych XX wieku. Autor opisuje swoje przeżycia na tle losu Żydów warszawskich w pierwszych trzech latach II wojny światowej (1939 – jesień 1942). W odróżnieniu od innych jego wspomnień, te zadedykował żonie Alinie Margolis-Edelman.
W spotkaniu weźmie udział Aleksander Edelman, syn Marka Edelmana oraz Martyna Rusiniak-Karwat.

// 5 października 2017 / czwartek / 12.00
// GDZIE: Centrum Dialogu im.Marka Edelmana 83, Łódź, park Ocalałych
// zapisy

Lekcja dla uczniów szkół średnik przybliżająca postać i życiorys Marka Edelmana.
Dwugodzinne zajęcia poprowadzi historyk Szymon Pawlak.
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380