25.02.2013 - Spotkanie w ramach cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne w Muzeum Tradycji Niepodległościowych” – zatytułowane „Wieś polska a Holocaust”.

Wieś polska a Holocaust plakatMuzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi chciałoby zaprosić na specjalny pokaz filmu dokumentalnego Pawła Łozińskiego „Miejsce urodzenia” a następnie na dyskusję zatytułowaną: „Wieś polska a Holocaust”

 

 

Problem stosunku ludności wiejskiej (z uwzględnieniem jej zróżnicowania społecznego) do Zagłady lokalnych skupisk żydowskich oraz do pojedynczych Żydów, którzy uniknęli (najczęściej chwilowo) śmierci z rąk Niemców i na wsi właśnie poszukiwali schronienia – jest tematem który stosunkowo niedawno został podjęty przez polskich historyków. W sferze publicznej natomiast problem ten zafunkcjonował wraz z publikacją w 2000 r. książki Jana Tomasz Grossa „Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka”. Celem dyskusji jest podsumowanie badań historycznych w tym względzie a także refleksja nad współczesną świadomością polską dotyczącą tzw. trzeciej fali Holocaustu.
Filmową ilustracją i punktem wyjścia do dyskusji na ten temat będzie dokument Pawła Łozińskiego zatytułowany „Miejsce urodzenia”. Ukazuję on historię z przeszłości znanego pisarza żydowskiego pochodzenia Henryka Grynberga. Grynberg, który przeżył Holokaust w Polsce, obecnie żyje i tworzy w Ameryce. W dokumencie Łozińskiego pisarz powraca po blisko 50 latach do wsi Radoszyna,  w której się urodził; odwiedza również okolice, w których się ukrywał w czasie  wojny razem z ojcem, matką i młodszym bratem. Z całej rodziny przeżył tylko on i jego matka. Pozostali zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.  Pragnienie zrozumienia i poznania  tych czasów  sprowadza Grynberga ponownie do tych miejsc. W filmie obserwujemy pisarza, który puka do drzwi domostw i wypytuje  mieszkańców o  wydarzenia z przeszłości. Okazuje się, że czas działał na jego korzyść. Ludzie pamiętają wiele faktów, bo przecież  nie można ich zapomnieć. We wspomnieniach ożywają młodzi rodzice Grynberga: ich ślub, wesele, praca, narodziny synów, ukrywanie się, zdobywanie żywności, strach przed donosem. Dopiero teraz po wielu zawirowaniach historii ludzie mogą otwarcie mówić i choć niechętnie, ale jednak ujawniają  bolesną prawdę: ojca  zabili Polacy, a małego brata wydali Niemcom. Pisarz dowiaduje się także  o miejscu spoczynku swojego ojca. Przy jego szczątkach odnajduje butelkę, z którą wyszedł po mleko. Teraz już zna odpowiedź na pytanie, dlaczego jego tata opuścił  kryjówkę w lesie i już nigdy do nich nie powrócił.
Film „Miejsce urodzenia” otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych podczas XXII Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie w 1992 roku, I nagrodę w kategorii filmu dokumentalnego na Bałtyckim Festiwalu Filmowym i Telewizyjnym w Bornholmie w 1993 roku i w tymże roku Grand Prix, Nagrodę Europejskiej Fundacji Kultury na IV Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Vue Sur Les Docs" w Marsylii.

Początek spotkania:
25 luty 2013 r. (poniedziałek), godz. 17:00, Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 147
Program:
– godz. 17:00
Pokaz filmu „Miejsce urodzenia” w reżyserii Pawła Łozińskiego. Czas trwania: 47 min.
– godz. 18:00:
Dyskusja na temat: „Wieś polska a Holocaust”. Zaproszeni goście: dr Krzysztof Persak (Instytut Pamięci Narodowej), prof. Andrzej Żbikowski (Żydowski Instytut Historyczny, Centrum Badań nad Zagładą Żydów) prof. Tomasz Majewski (Instytut Kultury Współczesnej UŁ) – prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380