Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
  • EN

Materiały zamieszczone na stroniesą dostępne na licencji

CC-BY-NC-ND3.0 Polska
Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

Muzeum Historii Polski  Patriotyzm Jutra

"Jan Karski. Człowiek z misją” Ida Bednarek Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie

1897772 885068408177304 1646445167149915989 nKażdy z nas ma w życiu jakiś cel lub dąży do jego znalezienia. Jeśli ten cel dotyczy także innych ludzi, staje się on misją. Misja z definicji oznacza zadanie, które mamy wykonać, ale gdy zagłębiamy się w to bardziej i połączymy misję z celem, może to być zadanie, które realizujemy całe życie.  Może być to misja w obronie sprawiedliwości, pomocy cierpiącym ludziom, misja w obronie kraju, ludzi. Nie możemy jednak każdego człowieka, który ma plan lub cel nazywać człowiekiem z misją.

Jan Karski z Łodzi - Sebastian Nasalski

Bazylika Archikatedralna w Łodzi początek XX w (fot. Archiwum Państwowe w Łodzi) w ŁodziJan Karski był łodzianinem z urodzenia. W mieście nad Łódką ukształtowano jego nieprzeciętną wolę, odwagę i determinację. Tu nauczył się współżyć z osobami innej nacji i religii. Z tego miasta wyruszał w świat z nadzieją tworzenia lepszej przyszłości. Wciągnięty w wir wielkiej historii, ryzykował swe życie, by ratować Żydów skazanych na śmierć w gettach i obozach zagłady.

 

Pola Nireńska - Eliza Sierocińska, Iga Lewandowska

Jan Karski i Pola NireńskaPola Nireńska urodziła się 28 lipca 1910 w Warszawie. Od najmłodszych lat interesowała się tańcem, mimo sprzeciwu rodziny i braku kształcenia formalnego nie poddała się. Zaczęła spełniać swoje marzenia w wieku 9 lat, kiedy została dopuszczona do udziału w obozie dla dziewcząt Summer Dance.

 

Jan "Witold" Karski - życie. - Anna Wyrwał

Jan KarskiJan Kozielewski w przyszłości legendarny emisariusz Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. Mieszkał przy ulicy Kilińskiego 71 wraz z rodzeństwem i rodzicami. Ojciec prowadził zakład rymarsko-kaletniczy. Jego matka, Walentyna z dom Burawska, była głęboko religijną katoliczką i miłośniczką marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak Jan Karski powtarzał, że to ona zaszczepiła w nim wartości takie jak patriotyzm i tolerancja dla innych wyznań i kultur.

Jan Karski w Stanach Zjednoczonych: z misją, na emigracji, w domu. - Bartek Gawinek

13-03-05 ZDJECIEW połowie czerwca 1943 r., Jan Karski przybył do Stanów Zjednoczonych, aby przedstawić prezydentowi USA Franklinowi D. Rooseveltowi oraz wpływowym środowiskom amerykańskim swój raport. Wydawało się, że przyjeżdża tam tylko na krótką misje dyplomatyczną. Okazało się, że został  do swojej śmierci w 2000 r.

 

© 2019. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.