Kolorowa Tolerancja 2017

kolorowa tolerancja cover

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana razem z KobieTY Łódź zaprasza na Kolorową Tolerancję 2017. 21 marca przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Jak co roku tego dnia, w pierwszy dzień wiosny, zapraszamy na kolejną, już 18. edycję Kolorowej Tolerancji! Nie zabraknie dobrze znanych elementów akcji, jak zwiedzanie otwartych świątyń wielu wyznań czy zamalowywanie obraźliwych napisów na murach. W tym roku nasze wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „WIELOKULTUROWA KOLOROWA”.

Zapraszamy do udziału we wspólnym przejściu ulicą Piotrkowską wszystkich mieszkańców Łodzi, a w szczególności osoby z innych krajów, mieszkające w naszym mieście na krótko lub na stałe. Weźcie ze sobą flagi Łodzi, Polski, Europy, świata… Pokażmy wspólnie, że Łódź jest wielokulturowa i otwarta na osoby innej narodowości, wyznania, koloru skóry, orientacji.
Wspólnie przejdziemy ulicą Piotrkowską, nie zabraknie specjalnych atrakcji, takich jak Hugs with Flags czy flash mob. Zapraszamy także na inne wydarzenia, które odbędą się w ramach Kolorowej Tolerancji w dniach 22-24 marca: warsztaty, wystawę, wykłady. Dokładny program wydarzenia znajduje się poniżej.

Łódź, 21-24 marca 2017 r.


// 21 marca

godz. 10.00-12.00 – Łódź – miasto czterech religii
(10.00 i 11.00 – prezentacja dotycząca religii w każdej ze świątyń)
otwarte świątynie czterech kultur:
- Archikatedra Łódzka – Parafia Św. Stanisława Kostki (ul. Piotrkowska 265)
- Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283)
- Synagoga Gminy Wyznaniowej Żydowskiej (ul. Pomorska 18)
- Cerkiew św. Aleksandra Newskiego (ul. Kilińskiego 56)
godz. 12.00 – symboliczne zamalowywanie obraźliwych napisów (ul. Solna/ul. Pomorska)
godz. 12.30 – „WIELOKULTUROWA KOLOROWA” – start: Plac Wolności – zapraszamy z flagami Łodzi, Polski, Europy, świata…
Hugs with Flags – wspólna akcja łodzian z mieszkającymi w Łodzi obcokrajowcami
ok. godz. 13.30 – finał w Pasażu Schillera – niespodzianka

// 22 marca

godz. 17.45 – otwarcie wystawy „UNICEF – 70 lat pomocy dzieciom”

godz. 18.00 – prezentacja działań UNICEF – Dyrektor Generalny Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF, Marek Krupiński

UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci, z ang. United Nations International Children’s Emergency Fund) to organizacja humanitarna, od 70 lat działająca na rzecz dzieci w 190 krajach na świecie.

Po II Wojnie Światowej dzieci mieszkające w Europie, w tym również w Polsce, potrzebowały szczególnej pomocy. Najmłodszym groziło niedożywienie oraz choroby. UNICEF został utworzony w 1946 roku z inicjatywy polskiego lekarza Ludwika Rajchmana. Zadaniem nowopowstałego Funduszu była pomoc najbardziej potrzebującym maluchom, zapewnianie im żywności, opieki i schronienia.

Dziś UNICEF to organizacja humanitarna, od 70 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

Każdego roku UNICEF dociera z pomocą do coraz większej liczby dzieci, ale otaczająca nas rzeczywistość każdego dnia przynosi nowe wyzwania. Świat nie jest dzisiaj bezpiecznym miejscem dla dzieci. Jako UNICEF, będziemy robić wszystko co w naszej mocy, aby dzieci na całym świecie miały równe szanse na zdrowy rozwój i bezpieczne dzieciństwo.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej 70 lat pracy UNICEF na rzecz dzieci.

Podczas wydarzenia prowadzona będzie przez UNICEF zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy dzieciom w Syrii.

godz. 19.15 – Oman – oaza wielokulturowości na Bliskim Wschodzie – wykład Sumayi Al-weheibi, studentki Uniwersytetu Łódzkiego

Wykład w jęz. angielskim z tłumaczeniem na jęz. polski

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

Czy możesz wyobrazić sobie życie w kraju, gdzie wszystkie odrębne religie są swobodnie praktykowane? gdzie Twój sąsiad może być innego wyznania, ale nigdy nawet o tym nie pomyślałeś/aś?

Nasz świat ma wielką potrzebę miłości i harmonii, nie rasizmu, antysemityzmu czy sekciarstwa. Zanim zaczniemy rozważać jakiekolwiek różnice, może powinniśmy najpierw wyliczyć wszystkie podobieństwa!

Nazywam się Sumaya i chciałabym zabrać Cię w wirtualną podróż do mojego kraju tolerancji, Omanu. Proszę, dołącz do nas!

 

// 23 marca

godz. 10.00 – warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży licealnej – prowadzenie: Stowarzyszenie O!Środek
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

godz. 16.30 - Media, mowa nienawiści i strach przed Innym: Jak (nie) działać słowami? – wykład – prowadzenie: Monika Kopytowska, Julita Woźniak (Uniwersytet Łódzki)
Wykład w jęz. angielskim

godz. 18.00 – prezentacja interaktywnej mapy wielokulturowej Łodzi – KobieTY Łódź

godz. 18.15 – Rasizm a genetyka człowieka – wykład Pawła Golika z Instytutu Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
Wykład w jęz. polskim z tłumaczeniem na jęz. angielski
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

Różnorodność ludzi zamieszkujących Ziemię od dawna budziła zainteresowanie biologów. Często powracano do pytania, czy zakorzenione głęboko w kulturze podziały rasowe mają podstawy w biologii naszego gatunku. Jednak dopiero od niedawna nauka dysponuje narzędziami pozwalającymi na dogłębne zbadanie różnorodności genetycznej populacji człowieka. Ich zastosowanie pozwoliło na odsłonięcie fascynującej historii wędrówek, które zaczęły się, gdy nieliczni jeszcze nasi przodkowie opuścili, będącą kolebką naszego gatunku, Afrykę. Zbadanie naszej różnorodności genetycznej przyniosło wiele zaskakujących odkryć, skłaniających, by podawać w wątpliwość sens wyróżniania wśród ludzi ras, pojmowanych tak, jak do tego przywykliśmy.

// 24 marca

godz. 10.00-12.00 – warsztaty dla nauczycieli „Bezsenność Jutki, historia getta widziana oczami dziecka – mój znak przeciwko wykluczaniu” – prowadzenie: Hanna Jastrzębska Gzella – pedagog i animator dramy
Miejsce: Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1, ul. Zawiszy 39
Zapisy dla nauczycieli pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr tel. 666156987.

W ramach Kolorowej Tolerancji Stowarzyszenie Instytut Tolerancji, Stowarzyszenie ŁAD Łódzka Akademia Dramy wraz  z Pracownią Profilaktyki i Wychowania w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego organizuje 2-godzinne warsztaty dramowe dla nauczycieli, stanowiące element integracyjnego projektu dramowo-teatralnego pt. ,,Bezsenność Jutki”. Uczestnicy będą pracować metodą dramy w oparciu o narrację książki Doroty Combrzyńskiej-Nogali, tworząc dramowe obrazy, dzięki którym będą mogli poznawać historię żydowskiej dziewczynki i jej przyjaciół  przesiedlonych do getta. Warsztaty umożliwią nauczycielom prowadzenie nauki przez osobiste doświadczenie i refleksję wokół wartości takich jak miłość, przyjaźń, wolność, bohaterstwo, odpowiedzialność. Działanie realizowane w ramach projektu ICTHE Erasmus+, międzynarodowe wielostronne narzędzia w edukacji o Holokauście.

 

WYSTAWY


21 marca – 14 kwietnia 2017
„UNICEF – 70 lat pomocy dzieciom”

UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci, z ang. United Nations International Children’s Emergency Fund) to organizacja humanitarna, założona w 1943 r., od 70 lat działająca na rzecz dzieci w 190 krajach na świecie. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej 70 lat pracy UNICEF na rzecz dzieci.

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

21 marca – 30 kwietnia 2017
„University-Diversity”, czyli „Uniwersytet Różnorodny”


W Urzędzie Miasta zostały wyeksponowane postery z wizerunkami 37 polskich i zagranicznych studentów Uniwersytetu Łódzkiego z ich krótkimi wypowiedziami o kuchni regionalnej, pogodzie, miejscach wartych zobaczenia, swoich pasjach, o tym jak odbierają Łódź.
 Na Uniwersytecie Łódzkim studiuje ponad 2,5 tys. studentów i słuchaczy z zagranicy, reprezentujących 95 różnych narodowości.
Poprzez „Uniwersytet Różnorodny” rozumiemy uczelnię  tolerancyjną, nowoczesną, odpowiedzialną, zaangażowaną, integrującą kulturowo i pokoleniowo. W kolejnych miesiącach planujemy, między innymi, organizację szkoleń z zarządzania różnorodnością dla pracowników uczelni oraz studentów, dzień różnorodności w Łodzi i wiele więcej!
Miejsce: Urząd Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104 (II piętro, przed dużą salą obrad)

PARTNERZY:
UNICEF Polska, KobieTY Łódź, Instytut Tolerancji

 

RELACJA FOTOGRAFICZNA: https://www.centrumdialogu.com/facebook?id=1703886639628806

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380