NIBYWSZYSTKO. ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI W CENTRUM DIALOGU

There is no translation available.

Zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi 21 kwietnia na wydarzenie „NIBYWSZYSTKO. ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI W CENTRUM DIALOGU” zapowiadające Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
W tym dniu od godziny 15:30 będziecie mogli celebrować z nami miłość do literatury. Pokażemy Wam tytuły, które w ciągu 10 lat wydaliśmy w ramach Biblioteki Centrum Dialogu. Opowiemy Wam o naszych książkach, w tym o najnowszej ostatniej książce Chavy Rosenfarb „Listy do Abraszy”, która już wkrótce wejdzie do sprzedaży. Joanna Podolska wspólnie z Pauliną Frankiewicz przybliżą Wam temat twórczości Ariego Aksztajna, który barwnie sportretował historię żydowskiej, przedwojennej Łodzi. A na literacki deser Elżbieta Beata Nowak, twórczyni i moderatorka fanpage`a na Facebooku „Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów” oraz prof. Alicja Mazan-Mazurkiewicz, z Uniwersytetu Łódzkiego przygotowały opowieść o Łodzi Joanny Kulmowej.
 
PROGRAM WYDARZEŃ 
od 15:30 // 10-lecie Biblioteki Centrum Dialogu – prezentacja i sprzedaż książek wydanych przez Bibliotekę Centrum Dialogu
od 16:00 // o Arim Aksztajnie i jego książkach: „Ciotka Ester” i „Ulica Dolna” opowiedzą
Paulina Frankiewicz, właścicielka księgarni „Do dzieła” i wicedyrektorka Domu Literatury w Łodzi i Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu, wykładowczyni i redaktorka książek  
„Listy do Abraszy". Ostatnia książka Chavy Rosenfarb
od 17:00 // „Radość mała i radość wielka. Spotkanie o Joannie Kulmowej" – spotkanie wokół tematu Łódzi Joanny Kulmowej z Elżbietą Beatą Nowak, pełnomocniczką rektora ds. organizacji Muzeum Joanny i Jana Kulmów przy Uniwersytecie Szczecińskim, twórczynią i moderatorką fanpage`a na FB „Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów” oraz prof. Alicją Mazan-Mazurkiewicz, literaturoznawczynią z Uniwersytetu Łódzkiego. Moderacja Joanna Podolska
WSTĘP WOLNY!
---------------------
Paulina Frankiewicz – filozofka, aktywistka literacka, właścicielka kameralnej księgarni Do Dzieła, wicedyrektorka Domu Literatury w Łodzi. Łodzianka.
Elżbieta Beata Nowak – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, nauczycielka i bilbiotekarka. W latach 1998-2009 sekretarz literacka Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie i redaktorka gazety teatralnej „Gabit”, autorka opracowań tekstów teatralnych oraz współautorka z Robertem Cieślakiem książki „Pół wieku teatru lalek w Szczecinie” (2004). W latach (2009-2022) redaktorka naczelna „Przeglądu Uniwersyteckiego”, autorka artykułów, wywiadów, inicjatorka dyskusji redakcyjnych. Członkini Rodziny Strumiańskiej i autorka artykułów poświęconych twórczości Joanny Kulmowej (m.in. „Szczecińskie peregrynacje teatralne Joanny Kulmowej” oraz „Wspólnota w kulturze. Działalności Joanny i Jana Kulmów oraz mieszkańców parafii Poczernin w latach 1981-87". Obecnie pełnomocniczka rektora ds. organizacji Muzeum Joanny i Jana Kulmów przy Uniwersytecie Szczecińskim, twórczyni i moderatorka fanpage`a na FB „Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów”.
Alicja Mazan-Mazurkiewicz – w 1996 r. ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Tytuł doktora nauk humanistycznych o specjalizacji literaturoznawczej uzyskała w 2001 r. na podstawie rozprawy Inspiracje biblijne w utworach Romana Brandstaettera (2003), w 2016 na podstawie rozprawy Liryka ks. Jana Twardowskiego. Spotkanie ze św. Teresą z Lisieux tytuł doktora habilitowanego, w latach 2001-2018 pracowała na stanowisku adiunkta w Katedrze Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UŁ. Obecnie pracuje w Zakładzie Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii na Wydziale Filologicznym UŁ. Badania naukowe autorki obejmują literaturę polską XX i XXI w. , szczególnie problematykę aksjologiczną i zagadnienia inspiracji religijnej w dziełach literackich. Interesuje ją zwłaszcza poezja Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, Joanny Pollakówny, Adriany Szymańskiej, Jerzego Szymika i in. Drugi obszar jej zainteresowań naukowych stanowi literatura i książka dziecięca. Autorka prowadzi poza uczelnią działalność popularyzującą poezję, adresowaną zarówno do dorosłych, jak dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380