DAWID BAJGELMAN. ŚLADY

74 RLLG fej tlo

Wystawa poświęcona postaci Dawida Bajgelmana barwnej i ważnej postaci w muzycznym świecie polskiego międzywojnia i lat wojny. Muzyk, kompozytor i dyrygent przez wiele lat związany z Łodzią. Komponował muzykę teatralną i kabaretową, kierował wieloma orkiestrami, pisał popularne szlagiery, ale w pamięci pozostanie przede wszystkim jako autor przejmujących, muzycznych opowieści z czasów Zagłady - piosenek, które powstały w łódzkim getcie. Chcieliśmy przypomnieć jego osobę, dlatego w ramach 74. rocznicy likwidacji getta poświeciliśmy mu trzy projekty: wystawę i dwa koncerty.

„…Bóg zamknął świat i wszędzie jest noc…” słowa jednej z jego piosenek powstałych w łódzkim getcie mówią wszystko, tworzą tragiczny obraz czasów i ostatnich lat życia wielkiego żydowskiego artysty.

Autorka wystawy: Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Projekt graficzny: Adam Sikorski

Koordynacja: Magdalena Kamińska

Partnerzy wystawy: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, Archiwum Państwowe w Łodzi, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Wystawa stworzona w wersji mobilnej składa się z pięciu dwustronnych plansz o wymiarach 2 m x 1 m.

Kontakt: Magdalena Kamińska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.