Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN

WYNAJEM WYSTAW

"NIE MA DZIECI, SĄ LUDZIE. PRAWA DZIECKA TO PRAWA CZŁOWIEKA"

18527888 1777111808972955 2873178024127286137 n

W 2017 roku minęło 75 lat od jednego z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z historią II wojny światowej. Z getta utworzonego na terenie Łodzi we wrześniu 1942 roku Niemcy kazali wywieźć wszystkie dzieci poniżej 10. roku życia, ponieważ nie nadawały się do pracy. Centrum Dialogu przygotowało specjalną wystawę o prawch dziecka.
Choć od tych tragicznych wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą Wielka Szpera, minęło kilkadziesiąt lat, ludzkość nie wyciągnęła wniosków. Mimo powołania wielu międzynarodowych instytucji, mających chronić najmłodszych, nieustannie łamane są ich prawa. Także teraz na świecie toczą się wojny: w Syrii, na Ukrainie, napięta sytuacja jest w Azji, dzieci umierają z głodu w Afryce.

Przy okazji wystawy „Nie ma dzieci, są ludzie…”, chcemy rozmawiać o prawach dziecka, a więc o prawach człowieka, o ich przestrzeganiu i łamaniu. Zapraszamy do rozmowy, refleksji i dyskusji, zarówno najmłodszych, jak i dorosłych.

Wystawa "Nie ma dzieci są ludzie.. Prawa dziecka to prawa człowieka" powstała w ramach projektu "Dzieci XXI wieku".
Dofinasnsowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano z dotacji Urzędu Miasta Łodzi.

 

Wystawa została przeniesiona na 11 rollupów dzięki współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem.

 

Kontakt: Magdalena Kamińska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dawid Bajgelman. Ślady.

74 RLLG fej tlo

Jest możliwość wypożyczeni wystawy biograficznej o Dawidzie Bajgelmanie pt. "Bajgelman - ślady". Autorką wystawy jest Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Wystawa powstała z okazji 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.

Dawid Bajgelman - barwna i ważna postać w muzycznym świecie polskiego międzywojnia i lat wojny. Muzyk, kompozytor i dyrygent przez wiele lat związany z Łodzią. Komponował muzykę teatralną i kabaretową, kierował wieloma orkiestrami, pisał popularne szlagiery, ale w pamięci pozostanie przede wszystkim jako autor przejmujących, muzycznych opowieści z czasów Zagłady - piosenek, które powstały w łódzkim getcie.
Projekt „Get to Tango” sięga do bogatej kompozytorskiej teki łódzkiego twórcy. To specjalnie powstający, symboliczny „prezent urodzinowy”. W tym roku bowiem przypada 130-ta rocznica Jego urodzin. Nie bez znaczenia jest także data premiery – 29 sierpnia. Wpisuje się ona w czas obchodów rocznicy likwidacji łódzkiego getta, z którego Bajgelman został wywieziony w ostatnią podróż swojego życia.
„…Bóg zamknął świat i wszędzie jest noc…” słowa jednej z jego piosenek powstałych w łódzkim getcie mówią wszystko, tworzą tragiczny obraz czasów i ostatnich lat życia wielkiego żydowskiego artysty.

Partnerzy wystawy:
Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
Archiwum Państwowe w Łodzi
Żydowski Instytut Historyczny
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

 

Wystawa składa się z pięciu dwustronych plansz o wymiarach 2 x 1 m.

 

Kontakt: Magdalena Kamińska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.