Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN

Polska na kozetce / warsztat

82868248 1234537563407174 1270992668129755136 o

Instytut Analizy Grupowej "Rasztów", Łódzki Inkubator Psychoanalityczny oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zapraszają na pierwszy w Łodzi warsztat obywatelskiej Refleksyjności POLSKA NA KOZETCE.  "Jak być dziś obywatelem w Polsce? Tradycja wielokulturowości a lęk przed obcym. Warsztat odbędzie się 7 marca w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Łódź, ul. Wojska Polskiego 83. Wstęp jest wolny, obowiązują jednak zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W razie pytań prosimy kontaktować się telefonicznie: Katarzyna Rybczyńska, 505 316 446


W programie warsztatu min.:

Otwarcie spotkania – wystąpienie Pani Dyrektor Centrum Dialogu Joanny Podolskiej – Płockiej

Część I. Trylogia: tj. moderowana przez analityków grupowych dyskusja w trzech okręgach na następujące tematy: Czym jest dla mnie być obecnie obywatelem Polski? (krąg pierwszy); Refleksje nad dyskusją pierwszą, analiza ujawnionych emocji i głównych tematów (krąg drugi); Umieszczenie obu dyskusji w kontekście społecznym: lokalnym i krajowym (krąg trzeci). Trylogia jest metodą stosowaną między innymi przez Richarda Morgan-Jonesa związanego z Organization for Promoting the Understanding of Society (OPUS, https://www.opus.org.uk/) oraz z International Society for the Psychoanalytic Study of Organizations (ISPSO, https://www.ispso.org/).

Prowadzący: dr hab., prof. APS Katarzyna Prot-Klinger, Kamila Kocewiak-Robalewska, dr hab., prof. APS Anna Zajenkowska

Część II. Krótkie wystąpienia zaproszonych gości, będące swobodną odpowiedzią na główny temat warsztatów jakim jest pytanie: Co dla mnie znaczy być obywatelem/-ką Polski? Po wypowiedziach gości nastąpi dyskusja, podczas której uczestnicy chcąc zabrać głos siadają na wolnych miejscach obok zaproszonych prelegentów:
- Ewa Modzelewska - Kossowska, psychoanalityczka szkoleniowa PTPa
- dr hab., prof. PAN Adam Lipszyc, filozof
- Elina Toneva, instruktorka Krav Maga, pieśniarka, aktorka oraz Tomasz Rodowicz, aktor, reżyser, lider teatru Chorea

Prowadząca: dr hab., prof. APS Katarzyna Prot-Klinger

Część III. Duża grupa, w trakcie której z jednej strony zwracamy uwagę na szerszy kontekst społeczny, ale także na interakcje pomiędzy uczestnikami warsztatu.

Prowadzące: dr hab., prof. APS Katarzyna Prot-Klinger, prof. APS Anna Zajenkowska


POLSKA NA KOZETCE jest inicjatywą analityków grupowych, mającą na celu budowanie bezpiecznej przestrzeni do rozmowy - podstawy życia społecznego. Korzeniami sięga 2014 roku, kiedy odbyła się międzynarodowa konferencja pod taką samą nazwą. Podczas niej analitycy wraz z przedstawicielami świata nauki i mediów próbowali wspólnie myśleć o tym, co dzieje się w polskim społeczeństwie. Konferencja stała się inspiracją do organizacji Warsztatów obywatelskiej refleksyjności, na które zapraszani są przedstawiciele różnych środowisk, aby podjąć wysiłek w celu rozumienia procesów społecznych.

Planowany warsztat odbędzie się w Łodzi po raz pierwszy.