Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN

Spotkanie z Agatą Tuszyńską

tlo 820x312 agata tuszynska 2020

26 lutego (środa) o godz. 18 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi pisarka Agata Tuszyńska spotka się z czytelnikami. Rozmowę pt. "Rodzinne historie i inne poszukiwania" poprowadzi dziennikarka Joanna Sikorzanka.Agata Tuszyńska jest znakomitą biografistką, autorką wielu świetnych książek, w tym m.in.:

Singer. Pejzaże pamięci. Gdańsk, 1994.
Maria Wisnowska. Jeśli mnie kochasz - zabij!, Warszawa, 2003.
Rodzinna historia lęku , Kraków, 2005.
Ćwiczenia z utraty, Kraków 2007.
Krzywicka. Długie życie gorszycielki, Kraków 2009.
Oskarżona: Wiera Gran, Kraków 2010.
Tyrmandowie. Romans amerykański, 2012.
Narzeczona Schulza, Kraków 2015.

Wydana w marcu 2005 bestsellerowa "Rodzinna historia lęku" (nominowana do Prix Medicis), to dramatyczna i wielowymiarowa opowieść o losach jej polskich i żydowskich przodków. Pisarka połączyła w niej swoje doświadczenie biografistki z rzadko uprawianym w Polsce gatunkiem personal non-fiction. Książka została przetłumaczona na francuski i angielski.
Najbardziej kontrowersyjna w jej dorobku okazała się „Oskarżona:
Wiera Gran” (Wydawnictwo Literackie, 2010) - historia śpiewaczki z
warszawskiego getta oskarżonej po wojnie o kolaborację z Niemcami. Opowieść oparta na rozmowach z bohaterką, uzupełniona relacjami świadków, dokumentami archiwalnymi, zeznaniami sądowymi stała się wielowymiarowym traktatem o tragicznych wyborach, ich moralnych konsekwencjach i cenie, jaką trzeba zapłacić za ocalenie. Oskarżona doczekała się wielu obcych wydań w innych językach. Z kolei wydaną w 2015 książkę „Narzeczona Schulza” poświęciła Józefinie Szelińskiej, jedynej kobiecie, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.

Laureatka nagrody PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu i wielu innych nagród.

Wstęp wolny.
Będzie możliwość kupienia książek przed spotkaniem (płatność gotówką).