Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Jidyszkajt – koncert

jidyszkajt 5 BACKGROUND

W 80. rocznicę spalenia łódzkich synagog zapraszamy na koncert żydowskich pieśni, śpiewanych przed wojną w domach i synagogach, w zupełnie nowych aranżacjach przygotowanych przez łódzki zespół Jidyszkajt. Koncert odbędzie się 9 listopada o 21.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.


W nocy z 10 na 11 listopada 1939 roku hitlerowcy wyburzyli łódzkie synagogi: Alte Szil (ul. Wolborska 29), Wielką Synagogę (al. Kościuszki 1), Synagogę Ezras Izrael (ul. Wólczańska 6), Ohel Jakow (ul. Gdańska 18). Synagoga Wilker Shul (ul. Zachodnia 56) została zniszczona w 1940 roku.
Był to początek okupacji w Łodzi, spalenie bożnic stało się symbolem tragicznych losów łódzkich Żydów.

Jidyszkajt to połączenie tradycji żydowskiej z nowoczesnością. Łódzki Żyd - Dawid Gurfinkiel we współpracy z profesjonalnymi muzykami tworzy nową jakość, która porwie publiczność w każdym wieku.
W repertuarze grupy Jidyszkajt znajdują się zarówno żydowskie pieśni religijne, jak i piosenki przedwojenne, śpiewane w jidysz. Są one prezentowane w zupełnie nowych, autorskich aranżacjach.
Utwory śpiewane w języku hebrajskim i aramejskim oraz w jidysz brzmią w nowym stylu – w aranżacjach łączących elementy jazzu, rocka i muzyki elektronicznej.
"Jidyszkajt" oznacza żydowskość, żydowski sposób życia, ale także duszę żydowską i to na pewno charakteryzuje ten projekt.
Debiutancki koncert zespołu odbył się w jedynej łódzkiej synagodze, która przetrwała wojnę – w synagodze Reicherów.

Zespół wystąpi w składzie:
Dawid Gurfinkiel - śpiew
Marek Kądziela - gitara
Maciek Kądziela - saksofony
Marcin Zabrocki - instrumenty klawiszowe
Piotr Gwadera - perkusja