Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN

Stulecie urodzin Haliny Elczewskiej

hal 100 background

10 listopada 2019 r. o 16.00 zapraszamy do Centrum Dialogu na 100 lecie urodzin Haliny Elczewskiej.
"Choć ciało w Warszawie, to moje serce zawsze jest w Łodzi. To jest moje miasto. Na zawsze. A w tym mieście są miejsca szczególne mojemu sercu, takie jak Park Ocalałych... I bliscy mojemu sercu ludzie..."
W przededniu setnej rocznicy urodzin Haliny Elczewskiej zapraszamy na spotkanie z jej rodziną, przyjaciółmi, bliskimi. Razem powspominamy Halinkę, porozmawiamy o jej Łodzi.
Halina Elczewska urodziła się w Łodzi 11 listopada 1919 r., swoje urodziny świętowała zawsze wraz ze świętem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do wybuchu wojny Halina wraz z siostrami, starszą Jadwigą i Inką, mieszkała przy ul. Łąkowej 3/5. Uczyła się w gimnazjum im. Orzeszkowej przy al. Kościuszki 21.
Po wybuchu wojny rodzina przeprowadziła się na teren Bałut, w getcie mieszkali przy ul. Brzezińskiej 39.  Przeżyli w getcie niemal do końca, do likwidacji. Zostali wywiezieni do Auschwitz-Birkenau 24 sierpnia 1944 r. Tam zginął jej mąż, rodzice i młodsza siostra Inka.

Po wojnie Halinka była wiceburmistrzem Mieroszowa, potem wraz z Jadwiga i jej mężem, Arnoldem Mostowiczem, przeniosła się do Wrocławia, gdzie była dyrektorem szkoły radców zakładowych.

W sierpniu 2004 roku z inicjatywy Haliny Elczewskiej, z poparciem prezydenta Jerzego Kropiwnickiego, zostaje założony w Łodzi Park Ocalałych.

W ramach 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto kilkaset Ocalałych zasadziło tutaj swoje drzewa. "Stworzyliśmy park pamięci o tych, którzy zginęli, i tych którzy ocaleli. Nasze dzieci i wnuki będą to miejsce odwiedzać przy okazji każdego pobytu w Polsce i w Łodzi" - mówiła podczas uroczystości. Park został zaprojektowany przez Grażynę Ojrzyńską.

17 maja22013 r. w Parku Ocalałych Halinka odebrała przyznaną przez Radę Miejską Odznakę "Za zasługi dla Miasta Łodzi'.


Halina Elczewska zmarła 2 grudnia 2013 r., została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.