Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN

Koncert Chóru Żydowskiego CLIL

60341710 2837031599647632 4578906690585362432 n

19 maja 2019 r. o 16.00 zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana na jubileuszowy koncert Chóru Żydowskiego CLIL - "CLIL to dźwięk".
Na koncercie artyści zaśpiewają utwory, które pojawią się na nowej płycie CD. Będą to utwory w języku jidysz, związane z kulturą sztetli, małych żydowskich miasteczek, powszechnie znane i wykonywane przed wojną. To utwory aranżowane specjalnie dla Chóru Żydowskiego CLIL. Muzycy wykonają też utwory barokowe oparte o teksty psalmów po hebrajsku oraz inne utwory popularne w diasporze. Amatorski Chór Żydowski CLIL (hebr. dźwięk, brzmienie) istnieje już ponad 15 lat. Powstał w 2003 roku, z inicjatywy absolwentki Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Łodzi – Agnieszki Najmałowskiej, która po pobycie w Izraelu postanowiła działać na rzecz odradzania się żydowskiej kultury muzycznej w Polsce.
Chór działa równolegle w dwóch miastach: w Łodzi – pod dyrekcją Magdaleny Szymańskiej i w Warszawie – pod dyrekcją Wojciecha Pławnera. Skupia około trzydziestu osób różnych wyznań i pochodzenia, czerpiących radość ze wspólnego śpiewania. Grupy łódzka i warszawska zazwyczaj ćwiczą osobno, ale często koncertują razem.
Poprzez kultywowanie żydowskich tradycji muzycznych chór zapoznaje słuchaczy, a także samych chórzystów z żydowskimi zwyczajami i świętami. Repertuar chóru obejmuje pieśni i piosenki w języku hebrajskim, jidysz (języku Żydów aszkenazyjskich), ladino (języku Żydów sefardyjskich), a także polskim. Celem działalności chóru jest szerzenie tolerancji i otwartości wobec różnic rasowych, etnicznych, religijnych oraz przeciwdziałanie uprzedzeniom i stereotypom.
Chór Żydowski „CLIL” występuje samodzielnie oraz bierze udział w widowiskach artystycznych i uroczystościach związanych ze świętami żydowskimi, uczestniczy też w obchodach rocznicowych związanych z historią Holocaustu. Od momentu powstania Chór Żydowski CLIL zaprezentował swój repertuar na ponad 150 koncertach i przedstawieniach. Brał udział w koncertach skierowanych bezpośrednio do społeczności żydowskiej (koncerty w klubach TSKŻ i Laudera, okazjonalne koncerty organizowane przez Gminę Żydowską podczas uroczystości z okazji świąt żydowskich i obchodów rocznicowych), a także występował dla szerokiej publiczności. Prowadzi również działalność edukacyjną polegającą na organizowaniu koncertów tematycznych, przybliżających święta żydowskie i ważne wydarzenia związane z historią Żydów. Są to koncerty purimowe i chanukowe, koncerty z piosenkami z okresu Holokaustu dla szkół i domów kultury. Chór występował w wielu miastach w Polsce (Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź) oraz brał udział w licznych festiwalach (Festiwal Żydowski w Krakowie, Festiwal Singera w Warszawie, Festiwal Trzech Kultur we Włodawie, Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Wschód-Zachód – Zbliżenia” w Radomsku, Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”, festiwal w Białowieży, festiwal kultury żydowskiej w Stuttgarcie). Ma w dorobku trzy płyty.