Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN

Marzec`68 / spotkanie i zwiedzanie wystawy

marzec 1968 lodz 2018 fej tlo

11 marca 2019 r. o 18.00 zapraszamy na spotkanie z Aleksandrem Milchtach Sławem, emigrantem marcowym, dziennikarzem.

O godzinie 17.00 zapraszamy na ostatnie zwiedzanie wystawy "Marzec '68. Konteksty", oprowadzi po niej dr Andrzej Czyżewski z Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.Aleksander Milchtach Sław urodził się w Łodzi w 1951 roku. Jest synem Reginy Milichtajch, która przeżyła Holokaust w łódzkim getcie, w obozach Auschwitz, Bergen-Belsen i innych obozach pracy na terenie Niemiec. Jego ojciec, Aleksander Sław, był tzw. aryjskim Polakiem. Maturę ukończył w IV. liceum ogólnokształcącym w Łodzi. W 1969 roku wyjechał z Polski do Danii na fali antysemickiej nagonki Marca 68. Po studiach językoznawczych na Uniwersytecie Kopenhaskim pracował w Bibiliotece Królewskiej w Kopenhadze i w kopenhaskiej gminie Frederiksberg. Przez wiele lat był redaktorem duńskich dwutygodników ekonomicznych o Polsce i Chinach. Był również założycielem i redaktorem naczelnym tygodnika gospodarczego Eastern Europe in Business wychodzącego w Kopenhadze.

W swojej działalności jako freelance Aleksander Milchtach Sław wpółpracował m.in. przy założeniu duńskiego żydowskiego czasopisma kulturalnego Goldberg, a w 2015 roku rozpoczął współpracę dziennikarską z Radio Shalom, lokalną żydowską radiostacją w Kopenhadze. Od roku jest prezesem zarządu radia.
Aleksander Milchtach Sław jest współautorem projektu/wystawy ”Człowiek za burtą – Łodzianie 50 lat po marcu” organizowanego wraz z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

O godzinie 17.00 zapraszamy na ostatnie zwiedzanie wystawy "Marzec '68. Konteksty", oprowadzi po niej dr Andrzej Czyżewski z Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

Wystawa uwzględnia zarówno kontekst ogólnopolski, jak i lokalną specyfikę Łodzi oraz ogólnoświatowy wymiar roku 1968, wraz z narodzinami pokolenia młodych buntowników. Wystawa stawia sobie za cel przybliżenie - w możliwie prosty i syntetyczny sposób - skomplikowanej materii tzw. wydarzeń marcowych w Polsce. Jej podstawowym zdaniem jest zaprezentowanie podstawowej faktografii Marca ’68 oraz zarysowanie głównych sposobów interpretowania zachodzących wówczas zjawisk. Całość wystawy pomyślana została na kształt kompendium bazowych informacji na temat przebiegu Marca ’68 w Łodzi i Polsce, który ma wyposażyć potencjalnego odbiorcę w niezbędne minimum wiedzy, stanowiące fundament dalszych poszukiwań i rozmów w tym obszarze naszej wspólnej przeszłości.

Wystawa zrealizowana ze środków Urzędu Miasta Łodzi
Sponsor części „Człowiek za burtą”: Maria Wrońska-Friend, Australia
Partnerzy: Duński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasada RP w Danii, Archiwum Państwowe w Łodzi, Ośrodek Karta, Promuje Łódzkie