Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN

Kto napisze naszą historię / film

WWWOH1200x6281

27 stycznia 2019 r. o 11, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, zapraszamy na pokaz specjalny filmu "Kto napisze naszą historię" Roberty Grossman, który poświęcony jest Archiwum Ringelbluma. Na film obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

"Kto napisze naszą historię / Who will write our history" to fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu - podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Tzw. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO Pamięć Świata jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich.

- Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. „Lista Schindlera”, a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak „Kto napisze naszą historię”, które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem - mówi Nancy Spielberg, producent wykonawczy filmu.

W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film „Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen („Ukryta prawda”, „Czarownice z Salem”, „Nixon").

Film kręcony był w Łodzi.

Koproducenci i partnerzy filmu: Match&Spark, EC1 Łódź - Miasto Kultury, ŁÓDŹ FILM COMMISSION, Mazovia Warsaw Film Commission, Polski Instytut Sztuki Filmowejj.

Dystrybucja: NEXT FILM

KIEDY: 27 stycznia 2019 r. / niedziela / 11.00
// MIEJSCA: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana ul. Wojska Polskiego 83, 91 - 755 Łódź
// Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc ograniczona.