Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN

Nie tylko holocaust // spotkanie

44938686 2035058266740788 4748075646964465664 n

8 listopada 2018 r. o 18.00 zapraszamy na spotkanie spotkanie z Arkadiuszem Morawcem – autorem publikacji "Literatura polska wobec ludobójstwa": Nie tylko holocaust. Echa Zagłady Ormian i innych masowych zbrodni w literaturze polskiej.  Arkadiusz Morawiec – autor publikacji Literatura polska wobec ludobójstwa-  poszerza kategorię zagłady odnosząc ją do zbiorowych zbrodni przeciw różnym grupom, nie tylko społeczności żydowskiej.

Pochyla się nad literackimi echami eksterminacji Ormian dokonanej przez Turków, „likwidacją” osób upośledzonych i psychicznie chorych oraz Cyganów w nazistowskich Niemczech, a także dokonanej przez Serbów masakry w Srebrenicy.

Intencją Arkadiusza Morawca jest uczulenie na fakt, że zagłada Żydów, której słusznie poświęca się dużo uwagi, jest tylko jedną z licznych, nie tylko w wieku dwudziestym, masowych zbrodni.  Autor zdaje sobie sprawę, że słowa te mogą budzić kontrowersje i w żadnym wypadku nie dyskredytuje Szoa. Proponuje jednak spojrzeć na Holocaust z dystansu jako na zjawisko nie w pełni wyjątkowe w dziejach. 

Tym samym autor rozpoznaje i określa obszar ba­dawczy dotąd przez polskie literaturoznawstwo postrzegany tylko częściowo.

Jest to bardzo istotny obszar, ponieważ literatura bywała najszybszą formą upamiętnienia ofiar ludobójczej przemocy, a nierzad­ko – przez długie lata – jedyną istniejącą i jedyną docierającą do względnie sze­rokiego kręgu społeczeństwa.

Rozmawiać będą Arkadiusz Morawiec i Natalia Królikowska.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Drzewo życia, drzewo pamięci 1915–2018”. Organizatorem spotkania jest Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego i Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO.