Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN

Sygnowano Bajgelman. Impresje

koncerty bajgelman impresje fej tlo

Koncert jazzowy Tubis Trio "Sygnowano Bajgelman. Impresje" odbędzie się w ramach 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt - Getto 26 sierpnia 2018 r. o 18.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Specjalnie przygotowywany przez Trio Maćka Tubisa projekt "Impresje" stanowić będzie próbę autorskiego odczytania międzywojennej i wojennej twórczości Dawida Bajgelmana.

Opierając się na jazzowej estetyce oraz na niezwykłej indywidualnej wrażliwości młodzi twórcy wykreują barwną, muzyczną opowieść o świecie, którego już nie ma i o wartościach, które są wieczne. Wątki szlagierów Bajgelmana będą przeplatać się z żydowskimi melodiami ludowymi, które tak często cytował łódzki kompozytor. Powstanie jedyne w swoim rodzaju, intrygujące dzieło, które językiem muzyki XXI wieku będzie wyrażać klimat i emocje z minionych dekad.

O Tubis Trio :

Zespól zagra w składzie: Maciej Tubis - instrumenty klawiszowe, Paweł Puszczało - kontrabas, Przemysław Pacan - perkusja

Najbardziej obiecujący, młody polski zespół Tubis Trio zbiera same entuzjastyczne recenzje. Porównywany jest do szwedzkiego tria e.s.t. nie tylko dlatego, że stanowi niezwykle zgrane combo współpracujące od lat. Muzycy stworzyli jeden organizm, a każdy z nich jest równoprawnym kreatorem brzmienia, które zaskakuje odniesieniami do najróżniejszych muzycznych stylów i wciąga słuchaczy w muzyczny spektakl. „The Truth proponuje całą gamę podskórnych niuansów, będąc równocześnie znakomitą ofertą dla ludzi, którzy nie są na co dzień fanami jazzu. To urzekający i autentycznie pozytywny album dla ludzi o wszystkich gustach muzycznych.” – zrecenzował ostatni album (wydany przez holenderską wytwórnię Challenge Records) amerykański krytyk jazzowy Geno Thackara z portalu AllAboutJazz.

Istotą muzyki Tubis Trio są improwizacje rozwijające się wokół kompozycji członków tria. "Ich muzyka charakteryzuje się chwytliwymi melodiami, zaraźliwym, świetnie dobranym, lekko popowym rytmem pełnym synkop i lirycznymi solówkami w szczególności Tubisa. Kompozycje są bardzo przystępne, ale nie trywialne. Ich siła ukazuje się głównie w energii i dynamicznej grze zespołu, który doskonale się uzupełnia” - napisała Angelique Van Os w holenderskim magazynie Jazzism.

Na koncertach Tubis Trio płynie ze sceny fala ekspresji i twórczego uniesienia, w które wpadają muzycy. Co najważniejsze, swoją pasją zarażają słuchaczy. "Konfrontacja nagrań studyjnych zespołu z jego koncertowym obliczem, przerosła moje oczekiwania. Tubis Trio to skład doskonale sprawdzający się podczas występów na żywo. To zdecydowanie jeden z najlepszych koncertów polskiego składu, jaki dane mi było usłyszeć w tym roku.” - napisał na swoim blogu krytyk jazzowy Robert Ratajczak, a w magazynie JazzPress Krzysztof Komorek tak recenzuje koncert z Filharmonii Łódzkiej: „Świetna dramaturgia, dobre kompozycje i prawdziwie jazzowa atmosfera”.

Najważniejsze dla mnie jest przekazywanie emocji – mówi Maciej Tubis. Przeżywam głęboko każdy koncert. Skupiam się wyłącznie na muzyce, daję sobie zupełną swobodę, chwytam spontaniczność chwili. Publiczność ulega tej magii spotkania na żywo z twórcą i zawsze żywo reaguje. „Podobało mi się! Ale to chyba nie był jazz? Bo ja jazzu to nie lubię!” – powiedział po jednym z koncertów podekscytowany słuchacz.

Zespół istnieje od 2006 roku. Obecnie tworzą go: pianista Maciej Tubis, kontrabasista Paweł Puszczało i perkusista Przemek Pacan. Trio wykonuje autorskie kompozycje. Poprzedni album zespołu „Live In Luxembourg” został uznany za jedną z najlepszych płyt jazzowych 2009 roku na świecie przez brytyjski magazyn Jazzwise: „Tubis Trio prezentuje wyraźny, indywidualny styl, który pochodzi z Europy, a nie z Ameryki.” – napisał prof. Stuart Nicholson w uzasadnieniu wyboru. Po studyjnej płycie „The Truth” z 2017 roku zespół wyda w październiku 2018 roku kolejny krążek.