RAPORT 2017: Dzieci // MALALA YOUSAFZAI

Raport dzieci event

Gdy w pakistańskiej dolinie Swat w 2007 r. władzę przejęli talibowie, zaczęto zamykać szkoły prywatne. Działania te miały na celu ograniczenie dostępu dziewcząt do edukacji. Dwa lata po tych wydarzeniach jedenastoletnia wówczas Malala Yousafzai zaczęła pisać bloga w serwisie BBC Urdu. Zachęcił ją do tego radiowy korespondent z pobliskiego Peszawaru. On też zasugerował jej pisanie pod pseudonimem – Gul Makai oznaczającym „bławatek”. Pisała o działaniach władz i codziennym życiu w wiosce.

Malala Yousafzai znana jest ze swojego zaangażowania na rzecz ochrony praw kobiet i dzieci w Pakistanie, a przede wszystkim ich prawa do nauki. W 2009 r. jej zaangażowanie dostrzegły władze, które przyznały jej rządową Nagrodę Pokojową. Jej aktywność doprowadziła do zmiany decyzji talibów i zezwolenia na naukę dziewczynek do 10. roku życia.

Gdy Malala jechała do szkoły 9 października 2012 r., zamaskowany mężczyzna dokonał zamachu na jej życie. Na szczęście kula nie uszkodziła mózgu, a Malalę przewieziono na leczenie do Wielkiej Brytanii.

Malala 2Terroryści niczego nie boją się bardziej niż dziewczynki z książką – powiedział Ban Ki Mun, sekretarz generalny ONZ po ataku. Przez te słowa powstał międzynarodowych ruch o nazwie GIRLWITHABOOK, czyli „Dziewczynka z książką”. Ruch zachęca do fotografowania się z książkami oraz napisem I stand with Malala (Jestem z Malalą). Inicjatywa ma na celu wsparcie Malali Yousafzai oraz zwrócenie uwagi na globalny problem, którym jest brak dostępu kobiet do edukacji.

Po zakończeniu leczenia dziewczynka rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na budowę szkół i przybory szkolne dla innych dzieci. Otworzyła bibliotekę w Birmingham, gdzie aktualnie mieszka. W 2013 r. stanęła przed przywódcami całego świata na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie powiedziała: Talibowie myśleli, że ich pociski mnie uciszą. Pomylili się… z tej ciszy zrodziły się tysiące nowych głosów.

W 2014 r. przyznano jej Pokojową Nagrodę Nobla. W 2013 r. ukazała się książka To ja, Malala napisana przez dziennikarkę Christinę Lamb, a w 2015 r. nakręcono film o tym samym tytule. W dniu swoich osiemnastych urodzin (w 2015 r.) Malala otworzyła szkołę dla syryjskich dziewcząt mieszkających w obozie dla uchodźców w Libanie. Jest nie tylko pierwszą pakistańską laureatką Nagrody Nobla, ale i najmłodszą jej zdobywczynią w historii.

 

 

 

Authors:

                                                                                  CłapaKobus

                                                                                                      Magdalena Cłapa                              Weronika Kobus