Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

„Tęskniąc za domem”

„Tęskniąc za domem” jest nowatorską próbą rekonstrukcji legendarnej formacji The Happy Boys, która powstała w Niemczech tuż po zakończeniu wojny.

Jej założycielem był znakomity łódzki skrzypek i saksofonista Chaim Bajgelman, brat wybitnego, zamordowanego po likwidacji getta, kompozytora Dawida Bajgelmana. Chaim odnalazł kilku ocalałych żydowskich muzyków, z którymi grał przez lata w Łodzi, zaproponował współpracę i tak narodził się: jazz, swing, klezmer band - The Happy Boys.

Gorzka przewrotność nazwy była symbolem tamtych czasów, czasów kiedy po latach strachu i grozy można było wreszcie myśleć o normalnym życiu, śmiać się i bawić. The Happy Boys często występowali w sojuszniczych bazach wojskowych, ale przede wszystkim koncertowali dla Ocalałych z Zagłady, próbując muzyką odbudować ich pogruchotany świat. Grali, podane w modnej jazzującej stylistyce, przeboje polskiego międzywojnia, tworzone głównie przez żydowskich kompozytorów, wśród nich utwory Dawida Bajgelmana. Grali swoje autorskie piosenki i tradycyjne żydowskie tematy. Ich repertuaru wypełniały również wszechobecne wtedy, doskonałe jazzowe standardy. Niezapomniane utwory Glena Millera czy też Benny Goodmena cudownie mieszały się z żydowskimi, tradycyjnymi piosenkami i przedwojennymi szlagierami.

W 1949 roku, po czterech latach i dziesiątkach koncertów, The Happy Boys zakończył swoją niezwykłą historię. Muzycy rozjechali się po całym świecie. Pozostały tylko wspomnienia z czasów, kiedy życie zaczynało ponownie zmierzać ku normalności. Zachowało się dosłownie kilka autorskich piosenek, wśród nich „We long for a home / Tęskniąc za domem”, która dała tytuł naszemu koncertowi.

Autorem scenariusza i reżyserem koncertu „Tęskniąc za domem” jest Miron Zajfert, twórca choćby ubiegłorocznego „Get to tango”. Nad stroną muzyczną wydarzenia czuwa wybitny trębacz, kompozytor i aranżer Robert Majewski, a towarzyszą mu Henryk Miśkiewicz, Michał Tokaj, Sławomir Kurkiewicz, Marcin Jahr, Grzegorz Nagórski i Bartek Dworak. Zachowując instrumentarium używane przez muzyczny pierwowzór z przed lat, ci znakomici artyści reaktywowali skład jazz bandu „Happy Boys”.

Wybornemu jazz bandowi towarzyszą wyjątkowi wokaliści: wschodząca gwiazda polskiego jazzu - Wojciech Myrczek, jedna z czołowych artystek na naszej muzyczne scenie - Aga Zaryan oraz legenda i mistrz swingowego śpiewu – Andrzej Dąbrowski.