#: locale=pl ## Tour ### Title tour.name = Centrum Dialogu 360 ## Skin ### Multiline Text HTMLText_7036C7E0_66F3_253E_41CA_C761EDA8383E.html =
Kopiec Karskiego, albo Kopiec Pamięci


ma 8 m wysokości, a u podstawy średnicę 40 m. Od 2009 roku na szczycie kopca stoi pomnik w kształcie ławeczki i siedzącej na niej postaci legendarnego kuriera. Za pomnikiem zasadzono dąb pamięci.
Jan Karski (1914-2000) – jego prawdziwe nazwisko Kozielewski – pochodził z Łodzi. W okresie II wojny światowej był emisariuszem Rządu Polskiego. Kilkakrotnie przewoził na Zachód informacje o sytuacji na ziemiach polskich pod niemiecką okupacją, w tym o losie Żydów. Jako jeden z pierwszych informował przywódców koalicji antyhitlerowskiej, m.in. prezydenta USA Franklina D. Roosevelta oraz brytyjskich i amerykańskich ministrów spraw zagranicznych o eksterminacyjnej polityce niemieckiej wobec Żydów. Po wojnie był profesorem na Georgetown University w Waszyngtonie. Odznaczony polskim Orderem Orła Białego i – pośmiertnie – amerykańskim Medalem Wolności. Honorowy Obywatel Łodzi, doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla.


Projekt ławeczki Karskiego: Karol Badyna
HTMLText_70466C4E_670F_2B02_41D5_27625612422B.html =
Drzewo Pokoleń


W tym miejscu rósł najstarszy na Bałutach dąb, który został zniszczony przez burzę w 2017 roku, dlatego dokładnie tutaj stanęła instalacja - symbol drzewa Drzewo Pokoleń "Dies diem docet", jako symbol trwania i zakorzenienia w Łodzi.
Drzewo Pokoleń odsłonięte 28 sierpnia 2019 roku w 15-lecie Parku Ocalałych i w roku setnych urodzin pomysłodawczyni parku, Ocalałej z łódzkiego getta Haliny Elczewskiej.


Projekt i realizacja: Iwona Skonieczna
HTMLText_709B5DCC_66F7_6506_41CC_AD1576012099.html =
CENTRUM DIALOGU
im. Marka Edelmana



Centrum Dialogu zostało powołane decyzją Rady Miejskiej w Łodzi w sierpniu 2010 roku. Dwa miesiące później, otrzymało imię Marka Edelmana. Instytucja zaczęła funkcjonować z początkiem 2011 roku. Przez trzy lata Centrum Dialogu funkcjonowało bez stałej siedziby, dopiero od 2014 roku mieści się w nowym, specjalnie zaprojektowanym budynku przez Uriego Shetrita z Jerozolimy i Witolda Galewicza z Krakowa. Gmach powstał z funduszy Urzędu Miasta Łodzi i darowizny izraelskiego biznesmena Mordechaja Zissera.
Zgodnie z założeniami statutowymi Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest otwartą, świecką instytucją kultury, działającą ponad podziałami politycznymi, a jego podstawowym celem jest prowadzenie działalności edukacyjno-kulturalnej, dotyczącej przede wszystkim popularyzowania dorobku różnych kultur, promowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi, ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej – co podkreślono  w statucie – oraz upowszechnianie idei tolerancji i  przeciwdziałanie przejawom rasizmu, ksenofobii i braku szacunku dla ludzi odmiennych światopoglądów, pochodzenia i kultury.


Centrum Dialogu to nowoczesna instytucja, która zajmuje się pamięcią, historią i tożsamością miasta. Współpracując z polskimi i zagranicznymi artystami, ekspertami, naukowcami, wykorzystując nowoczesne metody edukacyjne, autorskie programy i twórcze rozwiązania. Centrum Dialogu proponuje dynamiczną i różnorodną ofertę kulturalną i edukacyjną, adresowaną zarówno do społeczności polskiej, jak i zagranicznej, która coraz liczniej odwiedza instytucję i Łódź.


Od samego początku większość realizowanych przez nas projektów ma bardzo aktualny kontekst, wyodrębniając współczesny i wielokulturowy aspekt Łodzi, zgodnie z przyjętą zasadą: PAMIĘTAĆ, ROZUMIEĆ, DZIAŁAĆ.
HTMLText_70C0BA95_6713_EF06_41D6_28A6F2C83179.html =
Pomnik Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej


został odsłonięty w sierpniu 2009 roku, w 65. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto. Ma formę sześcioramiennej gwiazdy Dawida (symbol narodu żydowskiego), którą tworzą betonowe ściany z nazwiskami ponad 6000 Polaków – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów i zostali odznaczeni medalem przyznawanym od 1963 roku przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Wśród osób, które można tu odnaleźć, jest m.in. Irena Sendler, która uratowała ponad 2500 dzieci wynosząc je z warszawskiego getta i znajdując im schronienie po aryjskiej stronie. Na wysokim trójkątnym cokole jest orzeł z rozwiniętym skrzydłami (symbol narodu polskiego) i słowa Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat.


Projekt pomnika: Czesław Bielecki
HTMLText_719AF8A8_66F1_2B0E_41D9_5888377E5977.html =
Aleja Arnolda Mostowicza


jest główną osią kompozycyjną Parku Ocalałych, wzdłuż niej umieszczone zostały tabliczki z nazwiskami osób, które mają w parku swoje drzewka. Nosi imię pisarza, dziennikarza i publicysty, Ocalałego z łódzkiego getta, twórcy i pierwszego prezydenta Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense.
HTMLText_7F7B538E_6711_3D02_41C9_4BAD8859EDB5.html =
Pomnik „Żegoty” – Rady Pomocy Żydom utworzonej przy Delegacie Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj.


Była to polska organizacja podziemna działająca w latach 1942–1945, której zadaniem było ratowanie Żydów.


Projekt obelisku: Zbigniew Dudek.
HTMLText_7F82763F_6712_E702_41A1_EDC68DBE2706.html =
Drzewo Haliny Elczewskiej


Drzewko nr 0


Halina Elczewska z domu Goldblum


Tak naprawdę miała na imię Helena na cześć babci Heleny Frydenberg, która zmarła w Japonii w 1919 roku, w tym samym roku, w którym ona przyszła na świat 11 listopada. Świętowała zawsze swoje urodziny wraz ze świętem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jej ojciec - Maurycy Goldblum (ur. 1882) – pracował w fabryce Markusa Kona na Łąkowej 3/5, pod tym adresem mieszkali do wybuchu wojny. Babka ze strony ojca – Regina (z domu Kon) – była spowinowacona z właścicielami fabryki. To była dobrze sytuowana rodzina. Matka Haliny – Franciszka (Frydka) z domu Frydenberg. Halina miała dwie siostry: starszą – Jadwigę (ur. 1916, późniejsza żona Arnolda Mostowicza) i Inkę (ur. 1922).
Uczyła się w gimnazjum im. Orzeszkowej przy al. Kościuszki 21. Po maturze podjęła pracę w Angielsko-Polskim Towarzystwie Handlowym przy al. Kościuszki 1. Niedługo potem wybuchła II wojna światowa. Goldblumowie – tak jak wszyscy Żydzi – musieli przenieść się do getta. Zamieszkali przy ul. Brzezińskiej 39 (dzisiejsza ul. Wojska Polskiego, domu już nie ma). Cała rodzina dotrwała w getcie niemal do samego końca, do jego likwidacji. Zostali wywiezieni do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau 24 sierpnia 1944 roku. Tam zginął jej mąż, rodzice i młodsza siostra Inka.
6 października 1944 roku wraz z siostrą Jadwigą zostały wywiezione do obozu Gross-Rosen, a potem trafiły do podobozu w Halbstadt, gdzie doczekały zakończenia wojny. Zaraz po wyzwoleniu obozu przeniosły się do pobliskiego miasteczka Mieroszów (niemiecki Friedland) pod Wałbrzychem, którego została wiceburmistrzem. W 1946 roku wraz z Mostowiczami przeprowadziła się do Wrocławia, gdzie została dyrektorem szkoły radców zakładowych. We Wrocławiu wyszła ponownie za mąż za Macieja Elczewskiego. W marcu 1948 roku przyszła na świat ich pierwsza córka – Majka, w kwietniu kolejnego roku – Ala, w 1951 roku urodziła się Zosia. W 1953 roku cała rodzina przeniosła się do Warszawy. Elczewski był redaktorem naczelnym „Chłopskiej Drogi”, ona pracowała jako dyrektor oddziału Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”.
Po śmierci męża w 1957 roku Halina Elczewska rozpoczęła pracę w dziale popularnonaukowym Telewizji Polskiej. Pracowała tam na etacie do 1969 roku. Po wydarzeniach marcowych dwie córki – Maja i Ala – wyjechały za granicę. Po śmierci najmłodszej córki Zosi zaangażowała się w działalność społeczną. W 1991 roku współtworzyła Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych przez II Wojnę Światową, przez wiele lat była członkiem zarządu.
W tym czasie regularnie przyjeżdżała na uroczystości upamiętniające getto łódzkie. Gdy w 2004 roku pojawiła się realna koncepcja zbudowania w Łodzi pomnika ofiar getta na stacji Radegast, zaproponowała, by upamiętnić też ocalałych i posadzić drzewa symbolizujące tych, którzy przeżyli. W ten sposób zainicjowany został Park Ocalałych.
Halina Elczewska zmarła 2 grudnia 2013 roku. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jej córka Maja mieszka w Nowym Jorku, Ala w Kopenhadze, wnuczka Ania (ur. 1979) studiuje literaturę angielską i uczy na uniwersytecie w Genewie.
HTMLText_7FCDEA0F_6711_2F02_4181_6902700792A0.html =
Park Ocalałych


Powstał w 2004 roku w związku z organizowanymi przez Miasto Łódź uroczystościami 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Pomysłodawczynią posadzenia w Łodzi drzew symbolizujących tych, którzy przeżyli Holokaust, była Ocalała z łódzkiego getta – Halina Elczewska. – Drzewo jest symbolem życia i trwania – mówiła.
Ideę tę podjął ówczesny prezydent Łodzi – Jerzy Kropiwnicki. 30 sierpnia 2004 roku pierwsze drzewka posadziło 363 osób, które przyjechały na uroczystości z całego świata. Do dzisiaj ponad 650 osób i rodzin, które przeżyły koszmar Holocaustu, zostało uhonorowanych swoim miejscem w Parku Ocalałych. Nazwiska osób i rodzin, którym zostały nadane certyfikaty sygnowane przez Prezydenta Miasta Łodzi, są wyryte na marmurowych tablicach ułożonych wzdłuż alei Arnolda Mostowicza. Są to osoby, które powojenne losy rzuciły w różne zakątki świata, od Polski, Francji, Szwecji i Izraela po Stany Zjednoczone, Argentynę i Australię.
Park zaprojektowała Grażyna Ojrzyńska, ogrodnik miasta. Znajduje się w dolinie rzeki Łódki, na pograniczu dawnego getta, pomiędzy ulicami: Wojska Polskiego, Oblęgorską i ogródkami działkowymi przy ul. Źródłowej; zajmuje powierzchnię 8,5 ha. Jego osią kompozycyjną jest aleja Arnolda Mostowicza, łącząca Pomnik Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z Kopcem Pamięci.
– Te drzewa będą śladem naszej obecności tutaj i naszych rodzin. My wszyscy byliśmy głęboko zakorzenieni w Łodzi. Nasze dzieci i wnuki będą tu zawsze przyjeżdżać – podkreślała Halina Elczewska. Każde z drzew posadzonych w Parku Ocalałych opowiada inną historię. Wszystkie składają się na wspólną opowieść o życiu, śmierci, nadziei i pamięci.
HTMLText_7FF4FAC7_670F_6F02_41D0_AE323ABC4849.html =
Dąb Edelmana


Marek Edelman urodził się w 1919 roku w Homlu. W czasie II wojny światowej był jednym z organizatorów Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie. Po śmierci Mordechaja Anielewicza został dowódcą powstania w getcie. Półtora roku później walczył na barykadach Powstania Warszawskiego. Po wojnie zamieszkał w Łodzi. Ukończył medycynę i został lekarzem kardiologiem. Nigdy nie zaakceptował komunizmu, dlatego wielokrotnie usuwano go z pracy, w grudniu 1968 r. odmówiono mu zatwierdzenia habilitacji. Mimo to nie wyjechał z Polski, nie zrezygnował też z aktywności politycznej. Pomagał prześladowanym, podpisywał protesty przeciwko bezprawiu.
Był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, jednym z liderów „Solidarności”. Internowany w czasie stanu wojennego. Brał udział w obradach okrągłego stołu, był posłem na Sejm (1989 –1993). W latach 90. zaangażował się w sprawy wojny domowej w Jugosławii, udał się nawet z konwojem pomocy humanitarnej do Sarajewa, a w 1999 roku wystosował apel do przywódców świata o rozpoczęcie interwencji NATO w Kosowie.
Odznaczony Orderem Orła Białego i Krzyżem Komandorskim Legii Honorowej. Doktor honoris causa wielu uczelni, m.in. uniwersytetu w Yale, Universite Libre w Brukseli, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Honorowy Obywatel Łodzi. Prof. Jan Karski, kurier polskiego państwa podziemnego, który tego samego dnia odbierał ten tytuł, powiedział: „Marek Edelman jest najszlachetniejszym z najszlachetniejszych. Jest szlachetny i mądry. A to rzadka kombinacja”. Edelman zmarł w 2009 roku. Centrum Dialogu w Łodzi otrzymało jego imię rok później.
## Media ### Title panorama_03874AC8_0F02_C521_4193_CDD943D1B0DE.label = Dąb Edelmana panorama_1AF6CB2E_0F03_BB61_4180_7A7A4E09E166.label = Aleja Arnolda Mostowicza II panorama_1D71D133_0F02_C767_41AB_287741F7E86C.label = Aleja Arnolda Mostowicza III panorama_1E7E9005_0F01_4523_419F_3B9BBE5B3054.label = Pomnik Sprawiedliwych wśród Narodów Świata panorama_4055A800_10F8_97EF_4174_A24B2BC1B900.label = Aleja Arnolda Mostowicza I panorama_40961AD3_10F8_8811_41A0_6613CE0C88E5.label = Drzewo Pokoleń panorama_4CA54887_4223_94BC_41D0_1BBA4644D472.label = hol_parter_2 panorama_50792879_42EE_9454_41C9_AC300CD702BB.label = pietro_wystawa_1 panorama_51F7988D_42EE_74CC_41C5_147E54A42290.label = hol_parter_1 panorama_54DD2CB3_42E2_ECD4_41CB_D5CC83B492F8.label = sala konferencyjna panorama_55031B6A_42DD_9474_41C3_9563F8F05564.label = sala_kinowa panorama_5639443A_42E2_93D4_41BD_A939DE077E81.label = pietro_wystawa_3 panorama_567819D3_42ED_9454_41A7_2AB240242532.label = pietro_wystawa_2 panorama_6F2D5149_18CA_D1B6_417A_49C5B3828616.label = Centrum Dialogu Wejście Front panorama_9BDE48FC_18CA_B04E_41B2_9350FB5BE5C1.label = hol_pietro panorama_C2F8C2D1_D76E_012F_41BE_18E4ACA20A07.label = Ławeczka Karskiego panorama_C3962E7C_DBFC_A8EC_41E9_FDC0FC36BDA5.label = Park Mostek panorama_C573ABE7_D552_06F2_41D0_73BE4A0C3B6B.label = Dron 1 panorama_C6219F28_D56E_3F7D_41E9_F33A57B7F2ED.label = Parking panorama_CCFE3675_DBFF_78FC_41E7_089A2C924AB8.label = Pomnik Żegoty panorama_D05B6AD9_DB6B_567D_41DA_BA967619A979.label = Park Ocalałych i Drzewo nr 0 panorama_D646ADC4_DAFC_A81C_41E1_5F2BF023C792.label = Widok na Centrum Dialogu i Kopiec Pamięci panorama_DA557E8A_D56E_013D_41E7_4F047A070E15.label = Centrum Dialogu Wejście panorama_DADC43B3_D552_0753_417F_8E3664ACECB4.label = Dron 2 panorama_DADCCA6C_D552_01F5_41D6_44C272ED6D5A.label = Dron 3 panorama_DADD61EF_D552_02F3_41C2_BA78D310F3D3.label = Dron 4 ## Action ### URL LinkBehaviour_765715AD_61A2_C276_41C7_8C7A9104EE07.source = https://www.centrumdialogu.com