Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN

Nowy "Gabinet Profesora Jana Karskiego"


25 kwietnia (piątek), godz. 10:00-16:00
12:00 i 14:00 – specjalne oprowadzanie po wystawie
Prowadzący: Marcin Szymański
//Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

W związku z obchodami Roku Jana Karskiego Muzeum przygotowało nową zmodernizowaną wystawę stałą „Gabinet Profesora Jana Karskiego”. Głównym celem było przekształcenie ekspozycji powstałej w 1999 roku w nowoczesną wzbogaconą nowym materiałem archiwalnym z wykorzystaniem w szerokim zakresie środków audiowizualnych. 
Układ problemowo-chronologiczny wystawy zakłada wyeksponowanie wątków związanych z łódzkim okresem życia Jana Kozielewskiego oraz ukazane w nowej odsłonie zagadnień związanych z historią misji kurierskich podczas II wojny światowej oraz amerykańskiego rozdziału życia profesora Karskiego. Największym walorem ekspozycji pozostanie kolekcja memorabiliów podarowana osobiście przez Jana Karskiego.

 26 kwietnia (sobota), godz. 11:00-18:00
12:00 i 15:00 wykład-prezentacja Adres Jana Karskiego w Polsce: Łódź, ul. Ogrodowa 15 połączona z oprowadzaniem po wystawie.
Gościem honorowym wydarzenia będzie Kaya Mirecka-Ploss, bliska przyjaciółka Jana Karskiego
Prowadzące: Beata Kamińska, Anna Łagodzińska
//Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Dnia 2 października 1999 r. profesor Jan Karski otworzył gabinet poświęcony jego pamięci w Muzeum Miasta Łodzi – jest to przestrzeń zaaranżowana zgodnie z wizją legendarnego emisariusza, który w akcie notarialnym z 1998 r. zapisał wolę przekazania swoich pamiątek „miastu jego dumnej i szczęśliwej młodości”. Profesor wskazał Muzeum Miasta Łodzi jako miejsce przechowywania i eksponowania memorabiliów, co więcej, adres instytucji uznał za swój adres w Łodzi. Na ekspozycji wśród ponad stu obiektów związanych z bohaterskim kurierem znalazły się między innymi: dokumenty, medale, odznaczenia, dyplomy, korespondencja, fotografie, meble, przedmioty o charakterze artystycznym, pamiątki osobiste. Obecnie w MMŁ obok Orderu Orła Białego i medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata prezentowany jest także Medal Wolności, którym prezydent Barack Obama pośmiertnie odznaczył Jana Karskiego pod koniec maja 2012 r.

 


27 kwietnia (niedziela), godz. 11:00-18:00
12:00 i 15:00 wykład-prezentacja Nie tylko Medal Wolności połączona ze zwiedzaniem wystawy
Prowadzący: Andrzej Jankowski
//Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Niedzielna prelekcja będzie dotyczyła życia Jana Karskiego, historia ta zostanie opowiedziana przedmiotami z ekspozycji stałej w Muzeum Miasta Łodzi, ze szczególnym uwzględnieniem dyplomu Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie,  wybranych listów, monet, pierwszego wydania książki „Tajne Państwo”, powojennych nagród, dyplomów i odznaczeń, w tym m.in. orderu Virtuti Militari, Medalu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Orderu Orła Białego i Prezydenckiego Medalu Wolności. Prezentacja dzieł sztuki, które zdobiły waszyngtońskie mieszkanie Jana Karskiego stanie się tłem dla opowieści o życiu i działalności jego żony Poli Nireńskiej.