Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Kalendarz:
Wydarzenia - Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Data:
02.02.2020 16:00 - 19:00

Opis

"Falenicka Atlantyda" to niezwykły dokument o zagubionym kontynencie, o poszukiwaniu małego przedwojennego miasteczka w dzisiejszej Warszawie.
Autor filmu Irek Dobrowolski (“Portrecista”, “Walka – życie i utracona sztuka Szukalskiego”) – reżyser ponad 30 filmów świętujący w tym roku 30 lecie pracy artystycznej – oraz Justyn Kołakowski – reżyser młodego pokolenia, który tym filmem debiutuje – stworzyli bardzo emocjonalny obraz. Obraz, w którym odtwarzają zaginiony świat poprzez historię i poszukiwanie ducha tego miejsca. Znajdują go na starych zdjęciach, w filmach, notatkach prasowych, ale szczególnie w opowieściach tych, którzy wciąż ten piękny świat pamiętają. Żydzi uratowani przed holokaustem, jak Janusz Konorski, który ukrywał się w domu zawiadowcy stacji kolejowej Falenica, lub ratujący, którzy ryzykowali życie, aby ocalić innych, takich jak Alicja Szałkiewicz, córka zawiadowcy.

Zapraszamy gorąco do podróży w poszukiwaniu sztetla – letniska, które urlopowicze lubili nazywać Niceą nazywając to miejsce Faleniceą, Przed 1939 r. znakomita większość ludności była pochodzenia żydowskiego, jak zresztą w wielu innych, tętniących przed wojną życiem polskich miasteczkach. Film dokumentalny “Falenicka Atlantyda” ma pokazać świat, którego już nie ma, „małą ojczyznę”, której centrum była przed wojną właśnie Falenica. Film „Falenicka Atlantyda” nie jest jednak historią lokalną. Jego głębokie spojrzenie na temat sprawia, że obraz zyskuje niezwykle uniwersalne znaczenie, a emocje wybrzmiewają długo po projekcji i oddziałują na wszystkich bez względu na widza lub lokalizację projekcji.

Film został wyprodukowany przez Annę Dobrowolską i firmę FILM STREET.
Partnerami premiery filmu są Muzeum POLIN, Towarzystwo Społeczno-kulturalne Żydów w Polsce, FILM STREET Poland oraz Dzielnica Wawer.