Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Kalendarz:
Wydarzenia - Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Data:
19.01.2020 16:00 - 17:00

Opis

2019 był Rokiem Marka Edelmana i chociaż oficjalnie się skończył, to trudno rozstać się nam z takim patronem. Ogłaszamy, że Rok Marka Edelmana trwa nadal!

Dlatego też w 2020 dalej będziemy opowiadać o tym kim był Marek Edelman, opowiadać jego historię i przekazywać wartości.

19 stycznia o godzinie 16.00 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie "Marek Edelman. Człowiek".

Przewodnikiem będzie Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu oraz autorka wystawy.

Edelman - lekarz, działacz społeczno-polityczny, w czasie wojny jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, odznaczony Krzyżem Komandorskim Legii Honorowej i tytułami doktora honoris causa wyższych uczelni, był także Honorowym Obywatelem Łodzi. Na przygotowanej przez Centrum Dialogu wystawie prezentujemy nie tylko fascynującą biografię Edelmana, która bez wątpienia zasługuje na ekranizację, ale opowiadamy także o ważnych wydarzeniach historycznych stulecia, których był świadkiem i uczestnikiem. Edelman mówi bezpośrednio do nas – widzów wystawy, opowiadają o nim także jego bliscy, współpracownicy, znajomi, przyjaciele. Opinie i nieraz bardzo dosadne stwierdzenia i refleksje Marka Edelmana na temat ludzkich, dobra i zła, polityki, są niezwykle aktualne i mogą śmiało komentować naszą współczesność. Dzięki współpracy z wieloma instytucjami i pomocy przyjaciół i rodziny, na wystawie pojawi się wiele unikalnych materiałów, fotografii i relacji.

Otwarcie wystawy odbyło się 17 kwietnia 2019 r, było to jedno z ważniejszych wydarzeń Rok Marka Edelmana