Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/4kultury/ftp/cde/images/galleries/synagogi/pokaz.
Podczas renderowania galerii zdjęć wystąpił problem. Upewnij się, że folder używany w tagach wtyczki istnieje i zawiera prawidłowe pliki obrazów. Wtyczka nie mogła zlokalizować folderu: images/galleries/synagogi/pokaz

70roc

Rok Marka Edelmana w Łodzi

RokEdelmana Fb Cover 2

Rok 2019 będzie w Łodzi Rokiem Marka Edelmana, już teraz zapraszamy Państwa do bycia z nami w tym roku! Już 4 stycznia zapraszamy na Setną rocznicę urodzin Marka Edelmana, przez cały planujemy rozmawiać o Edelmanie, inspirować się jego słowami.

EDUKACJA W CENTRUM DIALOGU

EDUKACJA

 

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana kładzie ogromny nacisk na edukację. Tematyka poruszana podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracowników instytucji jest bardzo szeroka i dotyka zarówno tematyki lokalnej, jak i ponadlokalnej.

Priorytetowymi celami naszej działalności edukacyjnej są między innymi: przekazywanie wiedzy związanej z historią Łodzi, regionu i Polski oraz propagowanie wśród młodzieży wartości opartych na tolerancji, prawdzie i otwartości.  Cechą charakterystyczną naszych projektów jest zachęcanie młodzieży do przekazywania wiedzy zdobytej w Centrum w swoich środowiskach. W tym celu wykształciliśmy już setki młodych edukatorów, którzy przeprowadzili zajęcia dla tysięcy swoich rówieśników.

 

BAŁUCKI SŁOWNIK

LOGA

OBEJRZYJ BAŁUCKI SŁOWNIK ONLINE: http://www.centrumdialogu.com/ebooks/balucki/ 

Kontakt w sprawie Bałuckiego słownika: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


BAŁUCKI SŁOWNIK jest to projekt przygotowany z myślą o przybliżeniu odbiorcom w nowatorski sposób historii Bałut – największej dzielnicy Łodzi. Uczestnikom przygotowanych i przeprowadzonych przez ekspertów warsztatów językowych (połączonych z wykładami i badaniami terenowymi) przybliżone zostaną etymologie używanych często jedynie w Łodzi wyrazów, poznają także pochodzenie i znaczenie nazw ulic, placów, czy osiedli znajdujących
się na terenie Bałut. Efektem końcowym projektu będzie publikacja „Bałuckiego Słownika”, która składać się będzie z opisów (definicji) miejsc, ulic, parków, osób będących rezultatem badań i poszukiwań przeprowadzonych w trakcie warsztatów. Projekt podnosi kompetencje językowe oraz kształtuje twórcze podejście do języka polskiego. Promuje także lokalny patriotyzm poprzez ukazywanie regionalizmów językowych.

DLACZEGO BAŁUTY?
Dokładnie 100 lat temu – latem 1915 roku – wieś Bałuty została przyłączona do Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przez cały rok 2015 realizuje szereg projektów związanych z promocją tej części miasta, gdzie znajduje się także siedziba Centrum Dialogu.
Bałuty to największa i najbardziej rozpoznawalna dzielnica Łodzi. Jej nazwę znają warszawiacy, ale mogli o niej słyszeć nawet i nowojorczycy. W świecie rozsławiło ją to, że na Bałutach przed wojną znajdowała się dzielnica żydowska, a w czasie wojny Niemcy utworzyli tam getto. Historia Bałut ma swoją mitologię. To dzielnica prostytutek, złodziei i alfonsów, ale też ortodoksyjnych Żydów, dzielnica fabrycznej Łodzi bez dużych fabryk i największych łódzkich cmentarzy. Ale historia Bałut ciągle dopisuje kolejne rozdziały, pojawiają się nowe postaci ważne dla tej dzielnicy, nowe miejsca i zdarzenia. Chcemy zebrać jak najwięcej opisów zarówno dawnych Bałut, jak i tych współczesnych, by wspólnie stworzyć “Bałucki Słownik” złożony z ważnych i znanych bałuckich haseł dla ludzi, których spotkamy w czasie naszych spacerów.

A

 

 AJNTOPF, AMBASADA NA SMUTNEJ...

 

B

 

BAJZEL, BAŁUCIARZ, BAŁUCKI HYDE PARK, BAŁUTKA...

 

C

 

CIUĆKAĆ, CHECHŁAĆ, CZTUJDA...

 

D

 

DALIGO, DINTOJRA, DOLINA...

 

E

 

 

 

F

 

FRAJERKA, FURGAN...

 

G

 

GALANCIE, GLIKOWAĆ, GLINDZIĆ, GRACÓWKA...

 

H

 

HIP-HOP BAŁUCKI...

 

I

 

 

 

J

 

JAZDA NA FAJERKACH...

 

K

 

KANCIARZ, KANT, KLIŃCÓWKA...

 

L

 

LEBERKA, LIMANKA, LUNTY...

 

M

 

 MAJCHER, MOSTY NAD NILEM...

 

N

 

 

 

O

 

 OŚRÓDKI...

 

P

 

PRAŻOKI, PROMYK, PRYCIAĆ...

 

R

 

RAPETKI, RUDA ZOCHA, RYCZKA...

 

S

 

SIONKA, SKITRAĆ DO HASIORA, SKOKOBRYKI...

 

T

 

TRÓJKĄT BAŁUCKI, TRZECIAK, TYTKA...

 

U

 

 UŚMOTRUCHAĆ...

 

W

 

 WURCZUPA...

 

Z

 

ZAJZAJER, ZALEWAJKA...

 

GALERIA ZDJĘĆ OBCHODÓW

2014
SIERPIEŃ // 70. ROCZNICA LIKWIDACJI LITZMANNSTADT GETTO

2015
SIERPIEŃ // 71. ROCZNICA LIKWIDACJI LITZMANNSTADT GETTO

2016
SIERPIEŃ // 72. ROCZNICY LIKWIDACJI LITZMANNSTADT GETTO
PAŹDZIERNIK //75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO

 

„Póki my żyjemy, pamięć o Was nigdy nie zginie”

   Wokół nas żyją jeszcze ludzie, którzy doświadczyli piętna II wojny światowej. Niektórzy uratowali przed śmiercią Żydów skazanych przez Niemców na zagładę. Czasami bohaterowie ukrywający i ratujący Żydów nawet po wojnie nie oznajmili światu swoich altruistycznych czynów. Dlatego tylko niewielka część tych ludzi została uhonorowana za swą ofiarność.


   W latach 60. XX wieku w Izraelu założono Instytut Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, którego członkowie stworzyli odznaczenie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W ten sposób kultywuje się pamięć tych, którzy ratowali Żydów w czasie wojny. Obecnie na liście Sprawiedliwych znajduje się ponad 6200 nazwisk Polaków, co stanowi 28 proc. wszystkich Sprawiedliwych na świecie. Nazwiska Sprawiedliwych umieszczane są na ścianie honorowej w Ogrodzie Sprawiedliwych Yad Vashem. Każdy Sprawiedliwy ma też swoje drzewko w tym ogrodzie.   W Łodzi pamięć tych, którzy pomagali Żydom została uczczona Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów Podczas II wojny Światowej, autorstwa Czesława Bieleckiego. Na monument składają się ściany wzniesione na planie Gwiazdy Dawida. Z każdej strony widnieje napis: „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”. Nad tą gwiazdą umieszczony został polski orzeł z rozpostartymi skrzydłami, wykonany z trawertynu. Na cokole umieszczono napis „Polakom ratującym Żydów w latach 1939- 1945” oraz cytat z Ewangelii i Talmudu. Na jego ścianie frontowej znajduje się napis w języku polskim a na bocznych, w hebrajskim i angielskim. Ściany pomnika obniżają się w kierunku wody, co tworzy możliwość odczytania kształtu gwiazdy z pagórka widokowego, który istnieje po drugiej stronie zbiornika.


   Na tablicach znajdują się nie tylko nazwiska pojedynczych osób, ale całych rodzin, a nawet ich sąsiadów. Bowiem tylko w Polsce (w odróżnieniu od innych krajów okupowanej przez Niemców Europy) obowiązywała kara śmierci za ratowanie osób narodowości żydowskiej. Nawet próba przekazania czy podzielenia się z Żydami kromką suchego chleba lub szklaną wody mogła zakończyć się śmiercią. Za ukrywanie Żydów w mieszkaniach kara groziła całej rodzinie, a niejednokrotnie i sąsiadom. Pomimo bezwzględności i brutalności Niemców, Polacy kierowali się w swych działaniach sercem. Ważniejsza od zakazów była miłość bliźniego.

   Wieczorem w dniu odsłonięcia pomnika godzinie 20. odbędzie się koncert „Sprawiedliwi tej ziemi” autorstwa łódzkiego kompozytora Andrzeja Krauze. Oratorium ma charakter muzyczno-obrazowej wędrówki po Ziemi Świętej od stworzenia świata po czasy współczesne. Przesłaniem tej kompozycji jest hasło „Miłość esencją życia”.


   Odsłaniany monument stanowi zarówno dla Żydów, jak i dla Polaków upamiętnienie człowieczeństwa pośród piekła okupacji niemieckiej. Dzięki pomnikowi Czesława Bieleckiego i oratorium Andrzeja Krauzego świat usłyszy i będzie pamiętać o Polakach, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich dokonywali czynów heroicznych, jakże często zapomnianych. Bez Polski Żydzi nigdy nie byliby tym, kim są dzisiaj. Bez Żydów Polska byłaby zupełnie inna i z pewnością uboższa kulturowo.