DNI PAMIĘCI W CENTRUM DIALOGU

There is no translation available.

Artboard 2

Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Łodzi organizuje w Łodzi VIII DNI PAMIĘCI o Ofiarach Holocaustu.

Poniżej prezentujemy wydarzenia, które odbędą się w Centrum Dialogu w ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej // DNI PAMIĘCI

There is no translation available.

sendlerowa rok cd fej tlo

24 stycznia 2018 r o 18.00 zapraszamy na pokaz filmu "W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej". Będzie to inauguracja Roku Ireny Sendlerowej w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Projekcja odbędzie się w ramach Łódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Dziennik Rywki Lipszyc z getta łódzkiego // DNI PAMIĘCI

There is no translation available.

ryw23 stycznia 2018 r. o 18.00 zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi na spotkanie poświęcone Dziennikowi Rywki Lipszyc spisanemu w getcie łódzkim.
W spotkaniu weźmie udział autorka opracowania Dziennika Ewa Wiatr z Centrum Badań Żydowskich / Center for Jewish Research. Prowadzenie spotkania: dr Michał Trębacz z Centrum Badań Żydowskich / Center for Jewish Research i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Otwarcie wystawy „Obecnie nieobecni" // DNI PAMIĘCI

There is no translation available.

Konstantynów ŁódzkiW ramach Dni Pamięci o Ofiarach Holokastu zapraszamy na otwarcie wystawy „Obecnie nieobecni - Currently absent”. Wernisaż odbędzie się 23 stycznia 2018 o 17. 30 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Projekt „Obecnie nieobecni - Currently absent” to ogólnopolski projekt historyczno-fotograficzny dotyczący cmentarzy żydowskich, po których nie pozostał żaden materialny ślad. Członkowie grupy tworzący projekt przygotowali przeźroczyste macewy realistycznych rozmiarów z inskrypcjami typowymi dla żydowskich nagrobków.

Marzenia o metropolii // Łódź niepodległa #3

There is no translation available.

lodz niepodlegla banertlo 820x312px wersja2

16 stycznia 2018 r. zapraszamy na trzeci wykład z cyklu Łódź niepodległa // wykłady w Centrum Dialogu. Dr inż. Błażej Ciarkowski wygłosi wykład: Marzenia o metropolii – architektura w 20-leciu międzywojennym.

76. rocznica likwidacji obozu cygańskiego // WYKŁAD

There is no translation available.

eduakcja 2017 FB event 1200x444pxW ramach 76. rocznicy likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt - Getto zapraszamy uczniów szkół średnich na zajęcia prowadzone przez historyka Centrum Dialogu pt. Roma i Sinti w czasie II wojny światowej. Wykład jest bezpłatny odbędzie się 11 stycznia 2018 r. o 12.00 w siedzibie Centrum Dialogu (ul. Wojska Polskiego 83, zapisy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. O godzinie 18:00 zapraszamy n otwarty wykład pt. Porajmos – zagłada Romów w getcie łódzkim 1941/1942, prowadzenie dr Adam Sitarek.
Wstęp wolny.

 

 

Łódzki Dzień Judaizmu

There is no translation available.

Łódzki Dzień Judaizmu 2017B1

"Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” to hasło tegorocznego Dnia Judaizmu, który w Kościele Katolickim obchodzony jest 17 stycznia 2018 r.. W tym roku, po raz pierwszy w Łodzi, obchody te będą miały wyjątkowy charakter, gdyż zostaną przygotowane we współpracy Archidiecezji Łódzkiej i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Centrum Dialogu jest partnerem wydarzenia.  Program obchodów przewiduje trzy spotkania.

76. rocznica likwidacji obozu cygańskiego

There is no translation available.

76rocznica rom fb tlo 29122017

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zapraszają 11 stycznia 2018 r. na uroczystości upamiętniające 76. rocznicę likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt-Getto.

Historia obozu dla Romów zorganizowanego w getcie łódzkim, to jedna z najtragiczniejszych kart w historii miasta. Na rozkaz okupacyjnych władz niemieckich jesienią 1941 r. wydzielono z terenu getta tzw. obóz cygański – Zigeunerlager. Uwięziono w nim ponad 5 tysięcy Romów i Sinti, głównie dzieci, przywiezionych do Litzmannstadt z Burgenlandu, austriacko-węgierskiego pogranicza.