Z miasta Łodzi // "Ida" // in English

zmiastalodzi

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Z miasta Łodzi // Movies from Łódź in English. 19 kwietnia, o 18.00, obejrzymy nagrodzoną Oscarem „Idę” Pawła Pawlikowskiego.

„Ida”, reż. Paweł Pawlikowski, Polska/Dania 2013, 82’
Nagrodzony Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny, czarno-biały dramat psychologiczny z 2013 roku, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który wraz z Rebeką Lenkiewicz napisał scenariusz filmu.
Film, którego akcja rozgrywa się w roku 1962 w Polsce, opowiada o spotkaniu i wspólnej podróży dwóch kobiet, których przeszłość w dramatyczny sposób splata się z konsekwencjami wydarzeń z okresu okupacji hitlerowskiej. Obraz nawiązuje do tematyki zagłady Żydów w sposób odmienny od innych filmów, które zostały zrealizowane w ostatnich dziesięcioleciach, a istota tej różnicy polega na pokazaniu pustki pozostałej po niemal całkowitym zlikwidowaniu istniejącej niegdyś w Polsce społeczności żydowskiej z jej religią i kulturą.
"Ida" to kino fundamentalnych pytań i ostrożnego poszukiwania odpowiedzi. Film, który okazał się największym przebojem tegorocznego festiwalu w Gdyni, łączy schematy kina drogi z mistyczną opowieścią o tożsamości i tajemnicy.
Trailer: https://youtu.be/MRzbCZtiWYc

Paweł Pawlikowski
Polski reżyser, który na swoim koncie ma takie filmy jak "Lato miłości" i obsypaną nagrodami "Idę". Urodził się w 1957 roku w Warszawie, ale w wieku 14 lat wraz z matką wyprowadził się z kraju. Pawlikowski mieszkał w Niemczech i we Włoszech. Studiował w Wielkiej Brytanii literaturę i filozofię. Paweł Pawlikowski do lat 90. ubiegłego wieku był znany przede wszystkim z tworzenia filmów dokumentalnych.

KIEDY // 19.04.2018, godz. 18.00
GDZIE // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
WSTĘP WOLNY