Z miasta Łodzi // "Edi" // Movies from Łódź in English

zmiastalodzi

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ zapraszają na 22 lutego 2018 r. o 18.00 na spotkanie z cyklu Z miasta Łodzi // Movies from Łódź in English. Tym razem niezapomniany "Edi" w reżyserii Piotra Trzaskalskiego.

Po pokazie zachęcamy do wzięcia udziału w rozmowie i do podzielenia się swoimi wrażeniami po obejrzeniu filmu.

"Edi"
Edi i Jureczek zarabiają na życie, zbierając na ulicach i śmietnikach dużego miasta złom. Mieszkają razem w starej, zrujnowanej fabryce. Część zarobionych na złomie pieniędzy przepijają w knajpie, którą odwiedzają również inni zbieracze złomu. Pewnego dnia jeden ze zbieraczy zostaje w barze śmiertelnie pobity przez dwóch braci, egzekwujących w ten sposób "haracz" za rozprowadzany wśród złomiarzy alkohol. Kilka dni później bracia składają nietypową propozycję Ediemu - znając pasję złomiarza - czytanie znalezionych na śmietniku książek - chcą, aby pomógł w nauce ich 17-letniej siostrze - "Księżniczce", którą po śmierci rodziców wychowują sami.
Wkrótce potem okazuje się, że Księżniczka jest w ciąży, a Edi niesłusznie zostaje oskarżony o gwałt. Zostaje za to brutalnie ukarany. Bez słowa sprzeciwu przyjmuje swój los, biorąc na wychowanie dziecko dziewczyny...
W roli Ediego zagrał Henryk Gołębiewski, popularny w latach 70. aktor dziecięcy, Poldek z Podróży za jeden uśmiech i Cegiełka ze Stawiam na Tolka Banana.
Scenariusz: Piotr Trzaskalski, Wojciech Lepianka, reżyseria: Piotr Trzaskalski, zdjęcia: Krzysztof Ptak, muzyka: Wojciech Lemański, scenografia: Wojciech Żogała, obsada: Henryk Gołębiewski (Edi), Jacek Braciak (Jureczek), Ola Kisio, Dominik Bąk, Jacek Lenartowicz, Grzegorz Stelmaszewski, Maria Maj, producent: Piotr Dzięcioł, dystrybucja: SPI International Polska. Czas trwania: 100 min.