Marzenia o metropolii // Łódź niepodległa #3

lodz niepodlegla banertlo 820x312px wersja2

16 stycznia 2018 r. zapraszamy na trzeci wykład z cyklu Łódź niepodległa // wykłady w Centrum Dialogu. Dr inż. Błażej Ciarkowski wygłosi wykład: Marzenia o metropolii – architektura w 20-leciu międzywojennym.

Marzenia o metropolii - architektura Łodzi w dwudziestoleciu międzywojennym.

Pierwsze lata niepodległości to okres, kiedy Łódź zmienia swój dotychczasowy status miasta robotniczego, a władze i mieszkańcy dokładają starań by „Ziemia Obiecana” stała się metropolią. W 1919 roku utworzono województwo łódzkie, a rok później w Łodzi została erygowana diecezja kościoła rzymskokatolickiego. Kolejnym ważnym wydarzeniem była utworzenie garnizonu wojska polskiego w 1921 roku. Nowe funkcje miały charakter miastotwórczy i nie tylko wpływały znacząco na rosnący prestiż Łodzi, ale także determinowały rozwój oraz kolejne inwestycje.
Projektowano zarówno tanią zabudowę mieszkaniowej, mającą poprawić ogólne warunki życia, jak i budynki użyteczności publicznej, w tym gmachy reprezentacyjne. Niestety, wielu z nich nigdy nie zrealizowano, a koncepcje magistratu przy pl. Wolności czy Teatru Miejskiego w Parku Kolejowym do dziś skłaniają do refleksji „co by było gdyby…”. Pomimo tego ilość podjętych przedsięwzięć inwestycyjnych oraz ukończonych realizacji unaocznia ambicje międzywojennej Łodzi, która aspirowała aby w niepodległej Polsce dołączyć do najważniejszych ośrodków miejskich.

Dr inż. arch. Błażej Ciarkowski- adiunkt w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Absolwent architektury na Politechnice Łódzkiej i historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. W 2012 r. obronił z wyróżnieniem dysertację doktorską dotyczącą twórczości Bolesława Kardaszewskiego i uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w specjalności architektura i urbanistyka. Od 2012 do 2017 adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Laureat nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepszą rozprawę doktorską związaną tematycznie z województwem łódzkim. Autor licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej i światowej, związkach architektury i polityki, a także konserwacji i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

// KIEDY: 16 stycznia 2018 r. / wtorek / 18.00
// GDZIE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana ul. Wojska Polskiego 83, 91 - 755 Łódź
// wstęp wolny