NOC MUZEÓW 2017

18191245 1645276495486079 1192605393 n20 maja 2017 od 17.00 do 1.00 zapraszamy na Noc Muzeów do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Do Państwa dyspozycji będą trzy wystawy: NOWY LEPSZY ŚWIAT Maćka Wypłosza, LODZER MISZMASZ, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi, JESTEŚMY DRZEWAMI WIECZNYMI - 10 opowieści z łódzkiego getta".

 

NOWY LEPSZY ŚWIAT

Zapraszamy na wernisaż Maćka Wypłosza pt. „Nowy lepszy świat” który odbędzie się 20 maja o godzinie 20.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Wernisaż będzie połączony z muzycznym performancem socteaucirque którego motywem będzie miasto Łódź i teren byłego getta.

O wystawie:

Autor po przez tytuł chce skłonić widza do refleksji na temat zmian jakie zaszły w mieście na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. W mieście które było znane ze swojej wielokulturowości.

Próbując odpowiedzieć na pytanie, co jako mieszkańcy zyskaliśmy a co utraciliśmy autor ukazuje nam obiekty które aby żyć potrzebują obecności człowieka.

Obecna wystawa jest kontynuacją wystawy pt.: „Okolice raju” tym razem autor pokazuje nam świat z perspektywy obecnych czasów.


///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

LODZER MISZMASZ, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi

Wystawa "Lodzer miszmasz" to opowieść o łódzkich Żydach: o religii, języku, kulturze, o znanych i mniej znanych artystach, pisarzach, przemysłowcach, o ważnych w historii datach i miejscach, o świętach obchodzonych regularnie każdego roku, radościach i dramatach, o historii łódzkiego getta i o tym, czym dziś żyją łódzcy Żydzi.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

JESTEŚMY DRZEWAMI WIECZNYMI - 1O OPOWIEŚCI Z ŁODZKIEGO GETTA

Wystawa prezentująca dziesięć postaci - Ocalałych z Litzmannstadt Getto, których powojenne losy rzuciły w różne zakątki świata, mimo tego do dziś są blisko związani z Łodzią. Tova Ben Zvi, Lolek i Rachela Grynfeld, Arnold i Jadwiga Mostowicz, Zvi i Juta Bergman, Roman Kent, Bronisława Rotsztatówna, Salomea Kape. Wszyscy mają swoje drzewka w Parku Ocalałych.