Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN

Bałucki Słownik

M - BAŁUCKI SŁOWNIK

MACHULSKI JAN (1928–2008) polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser, wykładowca i wieloletni dziekan wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Pomysłodawca Alei Gwiazd w Łodzi, Honorowy Obywatel Miasta Łodzi. Urodził się na Bałutach w domu przy ul. Młynarskiej 99. Zawsze podkreślał swoje bałuckie korzenie, a książkę biograficzną zatytułował Chłopak z Bałut.

MAJCHER powszechnie znane określenie noża, funkcjonujące również w półświatku przestępczym.

* Majcher to był nóż. Mówiło się, że niby według jakichś złodziejaszków, ale każdy wiedział, że majcher to jest nóż po prostu, nie za duży nożyk.

* Majcher? Wiadomo nóż. Z półświatka, że się tak wyrażę, określenie, ale to było bardzo, bardzo dawno temu, w takich czasach, że nawet ja już ich nie pamiętam. To szybko, wydaje mi się, weszło do, że tak powiem, powszechnego użycia. Bo ja już na przykład wiedziałem, że majcher to jest nóż. Wiadomo było, że takie jest skojarzenie, majcher no to nóż, ale rozbójnicki.

MIKULSKI STANISŁAW patrz -> HANS KLOSS

MOSTY NAD NILEM mosty nad rzeką Łódką w ->Dolinie Nilu, np. most między ulicami Pankiewicza a Czeremoską (bliżej Pankiewicza) prowadzący do skweru im. Jadwigi Szustrowej przy ul. Wojska Polskiego.