Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • EN

Bałucki Słownik

L - BAŁUCKI SŁOWNIK

LAĆKI pantofle, kapcie.

LEBERKA pasztetowa, kiełbasa wątrobiana, idealna do posmarowania ->sznytki.

* Pasztetowa to była, w flaku, no bo się wzięło, że leber wątroba, wątrobianka, czyli po naszemu leberka. Bardzo często się leberkę jadło. Dobra leberka musiała w domu być.

LIMANKA ulica Limanowskiego – jedna z największych ulic Bałut, terytorium kibiców ŁKS-u. Nazwa ulicy utrwaliła się w zwrocie: „Morda nie szklanka, ŁKS Limanka”.

LUDZIE PÓŁŚWIATKA pan Kamera, pan Łapka, dozorca Owsianko, Indianiec – ksywy postaci zapamiętane przez mieszkańców Bałut.

* Dozorca Owsianko przegrał pieniądze, grając w kukułeczkę. Pewnego razu przegrał wszystkie pieniądze. Chcąc spłacić długi, zaczaił się na terenie kamienicy, w której sprzątał, i zabił trzy kobiety, topiąc je w stawie przeciwpożarowym. To były powojenne czasy.

* Indianiec krwawy postrach Bałut, który siedzi w więzieniu, a miał na Bałutach swoją klikę. Teraz to już jest stary dziadek postać z lat 60.

LUNTY (też LANTY) bicie, manto; sprawić komuś lunty tzn. uderzyć, pobić go.

ŁÓDKA łódzka rzeka, wcześniej zwana Starowiejską lub Ostrogą. Nad jej brzegami w XIII wieku powstała osada, która dała początek Łodzi. Źródła tej dwudziestokilometrowej rzeki znajdują się na przepuście drogowym pod ul. Brzezińską, ujście zaś w Konstantynowie Łódzkim, gdzie rzeka wpada do Neru.

* Łódka płynęła od Franciszkańskiej do Nowomiejskiej. I nad tą rzeką Łódką była ulica Nad Łódką. Na Nowomiejskiej stała kamienica frontem do Łódki, mieszkał w niej Jan Kądziela. Na miejscu tej kamienicy stoi teraz zegar słoneczny. Rzeczka była elegancko wymurowana; łódki z papieru puszczało się Łódką, a jak była ulewa, to na Wojska Polskiego były głębokie rynsztoki i tam też puszczało się łódki.

ŁUKASZ Z BAŁUT artysta pochodzący z Bałut i odwołujący się do nich w twórczości, pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Kultury Bałuckiej Bautata, twórca Radia Wolne Bałuty.