• EN

2006

Łódź obchodzi Dzień Pamięci o Holokauście

Michał Jagiełło, Gazeta Wyborcza

  25 kwietnia przypada Jom HaSzoa - dzień pamięci o ofiarach Zagłady. W uroczystościach na Stacji Radegast w Łodzi weźmie udział ponad tysiąc młodych Żydów i Polaków.

   We wtorek o godz. 17.30 na stacji Radegast przy ul. Stalowej rozpoczną się obchody Dnia Pamięci o milionach ofiar Zagłady. W ceremoniach weźmie udział 700 młodych ludzi z Izraela oraz ponad pół tysiąca łódzkich uczniów i studentów. Spotkanie zorganizował Urząd Miasta Łodzi z izraelskim Ministerstwem Edukacji. - Łódź odzyskała już pamięć o swoich mieszkańcach, którzy w wyniku polityki niemieckiej zostali eksterminowani - mówi prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. - Teraz oddamy im hołd.

   Przed południem grupa młodzieży z obu krajów pojedzie do Chełmna nad Nerem. Żydzi i Polacy zwiedzą tam pozostałości po obozie zagłady. Główne uroczystości zaplanowane są na stacji Radegast. To stamtąd na śmierć Niemcy wywieźli na śmierć 200 tys. łódzkich Żydów oraz 20 tys. ich rodaków spędzonych z krajów Europy Zachodniej do łódzkiego getta. W programie znajdą się m.in. fragmenty wspomnień ocalonych, utwory muzyczne i wiersz Abramka Koplowicza "Marzenie". Młodzi ludzie przejdą w symbolicznym marszu wzdłuż torów kolejowych. Prezydent Kropiwnicki zapali z nimi sześć świec, symbolizujących sześć milionów Żydów, zgładzonych przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

   Dzień Pamięci o Holokauście (Jom HaSzoa) został uchwalony przez izraelski parlament 12 kwietnia 1951 r. Obchodzi się go na całym świecie. Ma to związek z powstaniem w getcie warszawskim. Data jest jednak ruchoma. Nie zmienia się tylko w kalendarzu żydowskim, który jest księżycowy. Według niego Jom HaSzoa przypada zawsze na 27 dzień miesiąca nissan. Co roku tego dnia w Izraelu o godz. 10 zamiera ruch na ulicach i przez dwie minuty wyją syreny. Od 1988 r. w Oświęcimiu-Brzezince tysiące młodych Izraelczyków uczestniczą w Marszu Żywych.

   Także dziś izraelska telewizja pokaże reportaże z łódzkich obchodów 60. i 61. rocznicy likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Getto. Organizatorzy uroczystości na Stacji Radegast serdecznie zapraszają wszystkich łodzian. Równocześnie proszą, żeby ze względu na wymogi bezpieczeństwa zabrać ze sobą dokumenty tożsamości: dorośli dowody osobiste lub prawa jazdy, a młodzież legitymacje szkolne.