• EN

2006

Pamięć rozkwita w parku Ocalałych

(sach), Dziennik Łódzki

   Na Cmentarzu Żydowskim, stacji Radegast oraz w parku Ocalałych odbywały się wczoraj obchody 62. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Wzięło w nich udział kilkuset gości, w tym około 300 z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Po raz 49. na uroczystości do Łodzi przyjechał Jeuda Widawski, który obecnie mieszka w Tel Awiwie.

   Bywam tu co roku powiedział nam Jeuda Widawski. Zasadziłem swoje drzewko, nosi numer 141. Do samej śmierci nie zapomnę ani pobytu w obozie w Oświęcimiu, gdzie trafiłem 29 sierpnia 1944 roku, ani późniejszych robót w Niemczech. W śniegu, deszczu maszerowaliśmy 8,5 km do pracy w fabryce samolotów. Dostawaliśmy do jedzenia porcję zupy i 140 gramów chleba. Dopóki zdrowie mi pozwoli, będę przyjeżdżał do Łodzi w każdą kolejną rocznicę likwidacji getta.

   Do parku Ocalałych, gdzie nadano głównej alei imię Arnolda Mostowicza, lekarza i kronikarza getta, przyszły wczoraj całe rodziny. Pojawiły się również wnuczki bohatera Julia i Dorota. Jesteśmy dumne z tego, że w naszym życiu uczestniczyła taka postać podkreślały.

   Pięcioro studentów i absolwentów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego przez kilka dni uczyło się rozmieszczenia drzewek w parku. Wczoraj oprowadzali ocalonych i uczestników uroczystości.

   Krystyna Majewska wybrała się do parku z trojgiem wnucząt : 11-letnią Zuzią, 8-letnim Stasiem i niespełna półtoraroczną Marysią. W naszej rodzinie często rozmawiamy o historii mówi Krystyna Majewska.Oprowadziłam wnuki po parku, żeby poznały ten epizod naszych dziejów. Kiedy na lekcji historii będę się uczyła o tych wydarzeniach, na pewno będę pamiętała wyprawę z babcią do parku zapewniała Zuzia.

   Podczas uroczystości w parku Ocalałych Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi, poinformował, że Josef Buchmann, jeden z ocalonych, a zarazem sponsorów miejsc pamięci, przekazał 100 tys. dolarów na rozbudowę stacji Radegast i parku Ocalałych.

   Po południu u zbiegu al. Kościuszki i ul. Zielonej odsłonięto tablicę, upamiętniającą stojącą w tym miejscu, zniszczoną przez niemieckich okupantów, synagogę.