• EN

2006

62. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto

(mm), Dziennik Łódzki

   Od modlitwy na cmentarzu żydowskim rozpoczną się dziś o godzinie 11 główne uroczystości 62. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W samo południe ulicami Bracką, Sporną, Zagajnikową i Stalową przejdzie Marsz Pamięci. Dalsze uroczystości odbędą się na stacji Radegast. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia ambasadora Izraela, przedstawiciela burmistrza Berlina oraz prezydenta Łodzi.

   Podczas tej części uroczystości odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca berlińskich Żydów deportowanych do Litzmannstadt Getto. O godz. 15.w Parku Ocalałych posadzone zostaną kolejne drzewka, a głównej alei zostanie nadane imię Arnolda Mostowicza. W godzinach od 12 do 13.30 zamknięte dla ruchu będą ulice na trasie przemarszu. Wprowadzony będzie także na nich zakaz parkowania od 8 rano do zakończenia uroczystości.

   O 16.30 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca zniszczenie przez hitlerowców synagogi Dajcze Szil przy al. Kościuszki 2. Oficjalnej części uroczystości towarzyszą inne imprezy. Wystawa Kozienickie portrety zostanie otwarta dziś o godz. 18 w Łódź Art Center przy Tymienieckiego 3. Dwudniowe seminarium w Urzędzie Miasta Łodzi Litzmannstadt Getto 1940-44. Badania, upamiętnienie, edukacja, przygotowane wspólnie z IPN i Fundacją Topografii Terroru z Berlina, potrwa do środy.

   Na tegoroczne uroczystości przybycie zapowiedziało około 300 gości, głównie z Izraela, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.