• EN

2005

Modlitwy na stacji Radegast

Joanna Podolska, Gazeta Wyborcza

  W dniu kiedy młodzież z całego świata będzie szła w Marszu Żywych z Oświęcimia do Brzezinki, w Łodzi modlitwy za zamordowanych odbędą się na stacji Radegast, skąd wywożone były transporty Żydów z łódzkiego getta do obozów zagłady.

   W dniu kiedy młodzież z całego świata będzie szła w Marszu Żywych z Oświęcimia do Brzezinki, w Łodzi modlitwy za zamordowanych wzniesione zostaną przy powstającym właśnie pomniku ofiar łódzkiego getta. Obok rampy, z której wywieziono tysiące łódzkich Żydów na śmierć, będą się modlić Żydzi i Polacy. Modlitwy poprowadzi kantor Benzion Miller. Nie będzie to jego pierwsza wizyta w Łodzi, rok temu był na uroczystościach z okazji 60 rocznicy likwidacji łódzkiego getta, w 2002 roku wystąpił wraz z chórem Wielkiej Synagogi w Jerozolimie podczas pierwszej edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Modlitwy na stacji Radegast rozpoczną się o godz. 18.30. O godz. 20 Benzion Miller wystąpi w Filharmonii Łódzkiej.

   To jeden z najważniejszych obiektów związanych z historią łódzkiego getta. Od stycznia 1942 roku z tej stacji wyruszały transporty Żydów do obozów zagłady. Najpierw do Chełmna nad Nerem, potem do Oświęcimia. Od wiosny do jesieni 1942 roku wywieziono z tego miejsca na śmierć ponad 70 tys. Żydów. Po półtorarocznej przerwie deportacje wznowiono. Ostatni transport w kierunku Oświęcimia wyruszył 29 sierpnia 1944. Spośród ponad 70 tys. ludzi, którzy opuścili wówczas getto, przeżyło kilka tysięcy. Monument na stacji Radegast realizowany jest według projektu Czesława Bieleckiego. Ma być gotowy w sierpniu.