• EN

2005

Getto po 61 latach

Joanna Podolska, Gazeta Wyborcza

Msza święta w intencji ofiar łódzkiego getta z udziałem kardynała Jean-Marie Lustignera rozpocznie tegoroczne obchody 61. rocznicy likwidacji łódzkiego getta.

   W ostatnich dniach sierpnia 1944 r. do obozu w Auschwitz naziści wywieźli ostatnie transporty Żydów z łódzkiego getta. Spośród ponad 65 tys. osób wojnę przeżyło tylko kilka tysięcy. W tym roku Łódź po raz kolejny uczci pamięć ofiar. Uroczystości zaplanowano m.in. w kościele Wniebowzięcia NMP, na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej, w Parku Ocalałych przy ul. Wojska Polskiego oraz na stacji Radegast. Już kończą się prace przy budowie pomnika ofiar getta. - Mamy nadzieję, że podobnie jak w ubiegłym roku w uroczystościach licznie wezmą udział łodzianie - mówi Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Łodzi.

Msza z kardynałem

   Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy placu Kościelnym był jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków getta w Litzmannstadt. Tuż obok - nad ulicą Zgierską - wybudowany został most łączący dwie części zamkniętej dzielnicy. 28 sierpnia o godz. 10, podczas mszy św. w intencji ofiar łódzkiego getta będą się tam modlić katolicy. W mszy św. weźmie udział kardynał Jean-Marie Lustigner z Paryża, bliski współpracownik Jana Pawła II.

Drzewka ocalałych

   W tym roku kolejne osoby, które przeżyły łódzkie getto, zasadzą drzewka w Parku Ocalałych. Planuje się, że w przyszłości park rozrośnie się do 8,5 ha. W przyszłym roku stanie tam również Pomnik Polaków Ratujących Żydów oraz Kopiec Pamięci. Na rzece Łódce powstanie zbiornik wodny. - To wieloletnia inwestycja, ale mamy nadzieję zakończyć ją w przyszłym roku - podkreśla Janusz Burchard, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ. Inicjatorką sadzenia drzew była Halina Elczewska, która sama przeżyła getto. Uroczyste spotkanie ocalałych zaplanowano 29 sierpnia o godz. 9.30.

Modlitwy na cmentarzu żydowskim

   Rozpoczną się 29 sierpnia o godz. 11. Marsz Pamięci z cmentarza na stację Radegast ulicami: Bracką, Sporną, Zagajnikową i Stalową zaplanowano w samo południe, a główne uroczystości godzinę później przy pomniku ofiar getta. Powstaje według projektu Czesława Bieleckiego w miejscu stacji, z której tysiące Żydów wywożono do obozów zagłady, najpierw do Chełmna nad Nerem, potem do Auschwitz. Do tej pory budowa pochłonęła 3,7 mln zł. - Tempo prac zależy od datków, które napływały do kasy. Potrzebujemy jeszcze 350 tys. zł, by inwestycję zakończyć - mówi Wojciech Kuś , dyrektor Wydziału Budynków i Lokali UMŁ.