BRAVE OLD WORLD

bow28 sierpnia, o godzinie 20:30 w Parku Ocalałych (Wojska Polskiego 83) odbędzie się koncert Brave Old World. Grupa wielokrotnie nominowana w kategorii Najlepsza Muzyka Klezmerska, zaprezentuje w Łodzi specjalny program „Pieśń Getta Łódzkiego”. To muzyka, która tworzy kombinację oryginalnej, rzadkiej muzyki żydowskiej i kabaretowej, wykonywanej na ulicach łódzkiego getta w czasie II wojny światowej. Kwartet wykonuje muzykę, która łączy żywotność tradycyjnej muzyki żydowskiej, finezję klasycznych dźwięków i witalność jazzu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Płyta klasyfikowana jako najbardziej innowacyjna i emocjonalna w Nowej Żydowskiej Muzyce, stanowi cykl wspomnień, w których pamięć i wyobraźnia przenikają się wzajemnie zabierając słuchacza w niesamowitą podróż pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. 17 lat wykonywania muzyki żydowskiej, oryginalne kompozycje i emocje nadają charakter : ”Pieśni getta łódzkiego”. Brave Old World, w składzie, Alan Bern, Michael Alpert, Kurt Bjorling, i Stuart Brotman od wielu lat z powodzeniem tworzą i prezentują nową żydowską muzykę na całym świecie. Współpracowali z uznanymi muzykami jak np. Itzhak Perlman, występowali na najbardziej prestiżowych scenach świata jak Lincoln Center czy Radio City Music Hall.

„Pieśń getta łódzkiego” została doceniona przez Billboard i Newsday jako Najlepsza Płyta 2005 w kategorii muzyka świata.

Alan Bern – jeden z najbardziej cenionych twórców i nauczycieli muzyki żydowskiej na świecie. Gra na pianinie i akordeonie. Od wielu lat wskrzesza muzykę klezmerska i jidysz. Koncertował wspólnie z Klezmer Conservatory Band, Andy Statmanem, the Klezmatics, Kapelye i wielu innymi. Jest twórcą i dyrektorem programowym festiwalu Yiddish Summer Weimar. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie m.in. tworzy i aranżuje muzykę do spektakli w języku jidysz.

Stuart Brotman – basista, kompozytor i aranżer muzyki etnicznej z ponad 35-letnim doświadczeniem. Koncertował i nagrywał z Canned Heat, Kaleidoscope, Geoff i Maria Muldaur oraz grał na cymbałach z Ry Cooder w Carnegie Hall. Był producentem nominowanej do Grammy płyty Metropolis zespołu the Klezmorim. Obecnie aktywnie koncertuje, nagrywa i prowadzi na całym świecie warsztaty reaktywując nową żydowską muzykę.

Michael Alpert – od ponad ćwierćwiecza jest jednym z najbardziej aktywnych postaci w obszarze wschodnioeuropejskiej klezmerskiej muzyki i tańca. Posługujący się płynnie wieloma językami, m.in. jidysz, angielskim, polskim, rosyjskim, hiszpańskim i niemieckim, prowadzi wykłady na temat muzyki klezmerskiej i historii kultury jidysz na całym świecie. Koncertował z Kapelye, Khevrisa, Davidem Krakauerm, Itzhakiem Perlmanem, Larry Harlowem, Theodorem Bikel. Jest dyrektorem muzycznym filmu „In the Fiddler's House”, zdobywcy nagrody Emmy.

Kurt Bjorling – od 1984 roku jest dyrektorem muzycznym Chicago Klezmer Ensemble, kompozytorem, klarnecistą oraz wykładowcą. Oprócz muzyki klezmerskiej gra także jazz, muzykę etniczną oraz aranżuje muzykę teatralną. Skomponował partie na orkiestrę oraz utwory solowe w"Suite of Yiddish Music", "Concertino on Klezmer Music Themes” oraz "Barditshever Fantaziye". Koncertował z the Klezmatics i Itzhakiem Perlmanem.